Kuraator Anders Härm Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseumis näitusel XENOS. Foto: Scanpix

Eesti Kunstiakadeemia (EKA) lektor Anders Härm väljendab kultuurikriitik Mihkel Kunnuse Facebooki seinal arvamust, et Edmund Burke'i Seltsi vestlussaates teravalt vasakpoolse ideoloogi Michel Foucault seisukohti kritiseerinud Tartu Ülikooli vanemteadurile Peeter Espakile tuleks rusikaga näkku virutada.

Kunnus postitas 17. augustil oma Facebooki seinale lingi tema, Espaki ja Edmund Burke'i Seltsi juhataja Hardo Pajula vahelisele vestlusele, kus räägiti kriitiliselt Michel Foucault'st ja tema vaadetest.

Selle peale postitas oma vasakpoolsete vaadete poolest tuntud ja ka kooseluseaduse avaliku toetajana välja astunud Härm algatuseks kommentaari, kus küsis, kas "kedagi targemat ei leidnud, kellega Foucault'st vestelda või?"

Kui Kunnus vastas Noorte Teaduste Akadeemia ridadesse kuuluvale Espakile viidates, et tegu oli väga hea valikuga, kirjutas Härm terve rea teravas toonis kommentaare, mis päädisid kaudse ähvardusega, et Espakit peaks rusikaga näkku lööma.

Ekraanitõmmis Mihkel Kunnuse Facebooki seinalt

"50. minut ütleb Espaki vaimsete võimete kohta kõik ära. Kurat nii lubamatult loll ikka ei saa olla. Kurat sealt edasi on Espak teeninud ikka ainult rusikat näkku, raisk, uskumatu pasapea," lajatab Härm.

Härmi kaudne ähvardus harmoneerub USAs üha enam jõudu koguva ja ka ülikoolides juuri ajanud vasakpoolse liikumise ANTIFA käitumismustriga, mille kohaselt surutakse konservatiivsete ja parempoolsete seisukohtade avalik väljendamine kas vägivalla ähvardusel või otseselt vägivalda kasutades maha.

Karistusseadustiku paragrahvi 120 kohaselt on tervisekahjustuse tekitamisega ähvardamise eest, kui on olnud alust karta ähvarduse täideviimist, nähtud ette rahaline karistus või kuni üheaastane vangistus.

Anders Härm töötab Eesti Kunstiakadeemias lektorina ning on ühtlasi seal doktorant ja kuraatoriõppe suuna juht. Härm oli kümme aastat kuraator Tallinna Kunstihoones ja juhtis viis aastat Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseumit. Samuti tegutseb ta portaali Edasi.org kolumnistina.

EKA juhtkond Härmi käitumises midagi taunimisväärset ei näe.

"Kuigi EKA eeldab enda liikmetelt väärikat käitumist igal hetkel, on tegemist Anders Härmi isikliku arvamusega, mida ta avaldab enda nime alt sotsiaalmeedias. Tema Facebook'i konto ei esinda akadeemia seisukohti," teatas EKA kommunikatsioonijuht Anna Lindpere ja lisas, et eelnevalt esile toodud põhjustel ei plaani ülikool Espakit vägivallaga ähvardanud Härmi suhtes mingeid sanktsioone rakendada.

Toimetas Varro Vooglaid