28 riigis läbi viidud küsitlusest selgus, et 68 protsenti ülikooli töötajatest on teostanud enesetsensuuri, naissoost õppejõudude puhul aga suisa 74 protsenti. USA õppejõudude puhul oli vastav näitaja aga suisa 80 protsenti.
Briti ajakirja Times Higher Education küsitlusest selgub, et ülikoolide töötajad ja õppejõud leiavad, et viimase kümne aasta jooksul on õppeasutustes sõnavabadus oluliselt vähenenud. Vastajate hinnangul on solvumiskultuur süvenenud ning üha vähem sallitakse ametlikust pealiinist erinevaid arvamusi, vahendab ERR väljaande The Times artiklit.
28 riigis läbi viidud küsitluses osales 452 inimest. Neist 77 protsenti nõustus väitega, et sõnavabadust on vähem kui seda oli 10 aastat tagasi. USA ülikoolide personali seas oli vastav näitaja aga lausa 83 protsenti.
"Igasugust kõrvalekaldumist aktsepteeritud liinist peetakse selleks, et sa oled halb inimene, mitte lihtsalt keegi, kes asjaga ei nõustu," selgitas üks küsitluses osalenud Ühendkuningriigi psühholoog.
Teine õppejõud mainis, et tudengid dikteerivad nüüd üha rohkem, mida loengutes rääkida tohib ning paljud õppejõud jälgivad oma kolleegide meelsust.
Küsitluse andmetel on 68 protsenti ülikooli töötajatest teostanud enesetsensuuri, naissoost õppejõudude puhul aga suisa 74 protsenti. USA õppejõudude puhul oli vastav näitaja aga suisa 80 protsenti.
Vastuoluliste teemadena, mille osas pole peavoolu liinile soovitatav oponeerida, mainiti sugu, kolonialismi, Iisraeli-Palestiina konflikti ja neurodiversiteeti.
Toimetas Markus Järvi