Bosnia Serbia Vabariigi liider Milorad Dodik Foto: Scanpix

Bosnia Serbia Vabariigi parlament muutis 20. juulil seadust nii, et laimamine arvati taas kriminaalkorras karistatavate kuritegude hulka, teatas samal päeval Ungari internetiväljaanne Kuruc.

Bosnia ja Hertsegoviina peamiselt serblastega asustatud osa seadusandlik kogu on 83-kohaline ja asub Banja Luka linnas. Kõnealuse seadusemuudatuse poolt hääletas 47 rahvasaadikut. Ettepaneku selleks oli teinud Bosnia Serbia Vabariigi president Milorad Dodik isiklikult.

Laimuvastase seadusemuudatuse kohaselt saab laimamise eest vastutusele võtta igaüht, kes elab Bosnia ja Hertsegoviina territooriumil ja laimatav on selle riigi elanik. Uus seadus lubab laimajale määrata 1000–3000 euro suuruse rahatrahvi.

Seadusemuudatust on juba jõutud ka arvustada. Peamisteks kritiseerijateks on ajakirjandusorganisatsioonid. Nende meelest ohustab see muudatus sõnavabadust ja ajakirjandusvabandust ning tähendab riigi demokraatlikul arenguteel tagasiminekut.

Piirkonna riikide hulgast oli Bosnia üldse esimene, kes (aastal 2001) oli arvanud laimamise kuritegude hulgast väärtegude hulka, s.t. kriminaalõiguse asemel kuulus see tegu siis juba tsiviilõiguse haldusalasse, meenutab „Kuruc".

Bosnia ja Hertsegoviina koosneb kahest osast: lisaks Bosnia Serbia Vabariigile veel riigiosast, mille elanikkonna põhiosa moodustavad bosnialased ja horvaadid. Mõlemal riigiosal on oma seadusandlik kogu ja oma seadused.

Toimetas Tõnu Kalvet