Toonane Läti peaminister Valdis Dombrovskis (paremal) on saanud 2014. aasta 1. jaanuaris Riias pangaautomaadist kätte esimesed 10 eurot. Sündmuse üle tunnevad sügavat heameelt ka külla tulnud Eesti ametivend Andrus Ansip (vasakul) ja kohalik rahandusminister Andris Vilks. Foto: Scanpix

Euroopa Komisjoni asepresident Valdis Dombrovskis tuletas eile Itaaliale meelde nende kohustust täita ka tulevikus oma kohustusi Euroopa Liidu ees – sõltumata sellest, kes saab uue valitsuse etteotsa.

Kohustuste all pidas Dombrovskis spetsiifiliselt silmas Itaalia varasemat lubadust kärpida oma suurt riigivõlga, vahendab Ansa.it.

Majandus-, rahandus- ja eurovolinik täpsustas, et juba tuleval nädalal soovitab Euroopa Komisjon ametlikult Itaalial vähendada oma eelarvepuudujääki ja võlataset, ning et selline "lähenemine" tuleb säilitada "sõltumata tulevasest valitsusest."

Teatavasti on Itaalias koalitsioonikõnelusi pidavad Viie Tähe Liikumine ja Liiga oma olemuselt euroskeptilised ning lubavad rahvale ühelt poolt heldeid toetusi, teiselt poolt aga madalamaid makse ja võimalust varem pensionile minna.

Räägitud on ka paralleelvaluuta kasutuselevõtust lisaks eurole.

Euroopa Keskpanga president Mario Draghi pidas vajalikuks Itaaliat kohe pärast valimistulemuste selgumist hoiatada, et eurost tagasiteed ei ole.

"Hotel California" ehk eurost ei lahkuta