Poliitikaanalüütik Ahto Lobjakas. Foto: Eero Vabamägi, Postimees/Scanpix

Poliitikaanalüütik ja kolumnist Ahto Lobjakas kirjutab, et IRL-i poliitik Juhan Parts on kooseluseaduse suurim lootus, kuna talle Euroopas terendava magusa ametikoha nimel on IRL valmis kooseluseaduses kompromissile minema.

“Poleks Partsi ja talle terendavat magusat kohta Euroopas ning poleks sotside kooseluseaduse vahetuskaubaks nõudmist, poleks IRLil stiimulit seda mängu kaasa teha. SDE ja juhuslike reformierakondlaste ühisrindest lihtsalt ei piisaks oludes, kus koalitsiooni ukse taga pole midagi peale huntide, EKREst Keskerakonnani, kes homoasjanduse üldse referendumile tahaks panna,” kirjutab Lobjakas väljaandes Postimees, viidates IRL-i soovile saata Juhan Parts Euroopa Kontrollikoja liikmeks.

IRL olevat Lobjaka sõnul pakkunud sotsidele kaht kompromissi, mis aitaks seadusel (täpsemalt rakendusaktidel) riigikogus läbi minna: esiteks võtta kooselu registreerinud paaridelt lapsendamisõigus ning teiseks piirata kooseluseaduse ulatus vaid samasooliste kooselude reguleerimisega.

Ahto Lobjaka arvates oleks aga järeleandmine IRL nõudmistele viga, sest nii kooseluseaduse kui nt pagulaste küsimuses on kaalul inimese määratlus, milles pole võimalik teha mitte mingisugust kompromissi:

“Põhiseadus annab meile inimese määratluse. Seda määratlust saab laiendada, aga mitte kitsendada, kelleltki midagi ära võtta. Armastuse ja selle materiaalse hõljumi ühesarnane reguleerimine on osa alusväärtuslikust inimese määratlusest. Kõik inimesed on võrdsed. Siin ei ole arutelu kohta.”