Foto: RuslanKphoto/Bigstockphoto.com

Põtradega kohtumine Eestis metsades on tunduvalt vähenenud, toonitab oma avalikus pöördumises Eesti Loodusturismi Ühing, kutsudes üles pöörama probleemile teravdatud tähelepanu.

Loodusturismi ühingu liikmed, kelle hulgas on loodusgiidid ja loodusfotograafid, kinnitavad, et põtradega kohtumine Eestis metsades on tunduvalt vähenenud.

“Kui varasemalt oli põder Eesti looduses üsna tavaline, siis viimastel aastatel on olnud juhtumeid, kus isegi nädala aja jooksul vaatamata intensiivsele otsimisele põtra metsas kohata ei õnnestu,” toonitatakse pöördumises.

“Põtrade intensiivne küttimine algas uue jahiseaduse kinnitamisega 2013 aastal. Hinnanguliselt on 7 aastaga põtrade arvukus langenud kaks korda ehk 20 000 pealt 10 000 peale. 2019. aastal jäi ette antud jahilimiit täitmata ligi kolmandikul Eesti jahiseltsidest, kusjuures aastaga on täitmata limiidiga jahiseltside arv kasvanud kaks korda. See viitab tugevale arvukuse languse trendile, mis on tingitud aastatepikkusest üleküttimisest.”

Ühing tuletab meelde, et põder on meie metsade suurim loom, kellel täita tähtis ökoloogiline roll ja tema kohtamine pakub unustamatuid elamusi nii kohalikule loodusesõbrale kui Eesti väliskülalistele.

“Põdra arvukuse edasine langus teeks kodumaist faunat vaesemaks ja vähendaks Eesti loodusturismi konkurentsivõimet. Ühineme jahimeestega ja kutsume üles põtrade küttimislimiite oluliselt vähendama, et peatada Eesti suurima imetaja arvukuse järsk langus,” seisab pöördumises.

Oma hiljutises pressiteates väljendas ka Eesti Jahimeeste Selts seisukohta, et edaspidi tuleks põdra küttimismahtude määramisel olla ettevaatlik ja pigem neid vähem küttida.

“Ehkki tervikuna vabariigis põdra küttimismaht täideti, jäi 89 jahiseltsis see täitmata,” ütles Eesti Jahimeeste Seltsi president Margus Puust.

“See annab tunnistus sellest, et põtrade arvukus on oluliselt langenud ja edaspidi tuleks küttimismahte pigem vähendada. Loomulikult on olemas arvukuse osas ka piirkondlikud erinevused, aga ettevaatlikus peaks olema üleüldine printsiip.”

15. detsembriga lõppenud põdrajahihooajal kütiti Eestis 6304 põtra.

Eesti Jahimeeste Seltsi juhatuse liikme Priit Vahtramäe sõnul oli Keskkonnaagentuuri ennustatud eelmise aasta põtrade juurdekasvu suurus – 50% – liialt optimistlik.

“Meie praktiline kogemus näitab, et põtrade aastane juurdekasv jääb vahemiku 30-35 protsenti, mida kinnitab ka kirjandus,” ütles Vahtramäe. “Algaval jahihooajal peaks põtrade küttimine jääma jahimeeste arvates maksimaalselt juurdekasvu piiresse,” lisas ta.

Toimetas Varro Vooglaid