Avalik virgunute "meeleparanduspalve" Marylandi Columbia piirkonna Bethesda eeslinnas. Foto: ekraanitõmmis

Vasakpoolsete aastakümneid kestnud ajuloputamisprojekt, mille eesmärgiks on sisendada ameeriklastele, nagu Ameerika Ühendriigid oleks lootusetult rassistlikud, on kandnud lõpuks vilja, kirjutab John Daniel Davidson uudisteportaalis The Federalist.

Möödunud nädalal jäid sotsiaalmeediast silma nii ülesvõtted, kuidas märatsejad põletasid politseiautosid ja poode kui ka kaks stseeni, mis osutavad Ameerika ühiskonna võimalikule tulevikule.

Esimene selline on videoklipp, kus mõnikümmend valget põlvitavad kümne-kahekümne musta inimese ees. Põlvitajate eestpalvetaja, valge mees, karjub väriseva häälega: "[Jumal] Isa, me palume oma mustadelt vendadelt ja õdedelt aastaid ja aastaid kestnud rassismi, süsteemse rassismi, eest andestust."

Teine klipp on filmitud Marylandi osariigi Columbia piirkonna (DC) jõukas Bethesda eeslinnas, kus ligi tuhat meeleavaldajat, kellest enamus on valged, on palves tõstnud käed taeva poole, kordavad üheskoos progressiivselt virgunud (woke) esineja järel: "Ma kasutan oma häält võimalikult meeliülendaval viisil ja teen kõik, mis minu võimuses, et oma kogukonda harida. Ma armastan oma musta naabrit samamoodi nagu oma valgeid naabreid…"

Video postitanud Twitteri kasutaja Ian Miles Cheong säutsus selle kommentaariks: "Bethesda meeleavaldajad kuulavad virgunud jutlust, mis kuulutab neile nende valget süüd. Pange tähele, et mitte keegi neist ei pea sotsiaalset distantsi. Kaks nädalat tagasi oleks meedia kutsunud neid terroristideks."

Rohkem kui üle Ameerika levinud röövimised ja tänavalahingud, rohkem kui politsei ja meeleavaldajate kokkupõrked, on need massilised valgete inimeste lömitamised ning avalikud oma süü tunnistamised võtmeks, mis aitab meil mõista kuhu Ameerika on teel. 

Selliste sündmuste eeskujuks on Hiina Kultuurirevolutsioon koos selle hungveipingide massiliste omakohtute vihkamise tundidega. Noorte, kommunistlikust ideoloogiast läbi loputatud ajudega punavalvurite korraldatud massilistel spontaansetel omakohtuistungitel peksti ja alandati miljoneid inimesi. Nendel omakohtu "vihkamise tundidel" häbistati avalikult inimesi, kes noorte revolutsiooni sõdurite arust polnud proletariaadi suhtes piisavalt õigesti meelestatud või olid nende arust liiga kodanlikud. Orwellilikes mõtteroimades süüdi olevaid inimesi lohistati mööda tänavaid, neid peksti, alavääristati ja näidati mandunud elemendina rahvale. Väga tihti lõppesid sellised pööbli kohtumõistmise vihkamise tunnid "süüdlaste" poolt süü omaksvõtmise ja põrmus armu palumisega. 

Ameerika Ühendriikides õnneks kedagi veel vastu nende tahtmist mööda tänavaid ei veeta. Kuid tormates avalikult tunnistama oma väidetavat rassismisüüd, kuulutavad sellised inimesed kõigile oma kuulumist virgunud pööbli identiteedipoliitika kogudusse. See osutab ei millelegi vähemale kui Ameerika elu uuele pahupoolele. Tänasest näiliselt vabatahtlikust ja spontaansest avalikust progressiusu tunnistamisest saab mõne aja jooksul kohustus. Kui keegi tahab elus edasi jõuda, avalikult esineda või saada mõni kõrgem avalik ametikoht, siis tuleb inimestel tunnistada usku virgunud heasse uude ilma.

Uue režiimi töövõtted

Täna on võimalik juba pealt vaadata, kuidas see kõik tööle hakkab. Käesoleval nädalal pidi korvpalliklubi Sacramento Kings mängude kauaaegne kommentaator Grant Napear säutsu "kõik elud on tähtsad" tõttu oma ametikohast loobuma

Peale korvpallimängude kommentaatori kohast ilma jäämist lõpetati mõni päev hiljem ka tema menukas raadio spordisaate leping. Napear esines oma "süü" tõttu ka avaliku vabandusega. "Ma pole "mustad elud on tähtsad" (Black Lives Matter; BLM) teemas nii haritud, nagu ma eelnevalt arvasin. Ma ei teadnud, et kui ma arvan "kõik elud on tähtsad," et see on BLM eesmärkide vastu," vabandas raadiostaar.

Kuid kõigel sellel pole tähtsust. Kuna Naper on süüdi, et ta ei ole piisavalt BLM-virgunud, on tema karjäär läbi.

Pole vaja oma kujutlusvõimet liiga palju pingutada nägemaks, kuidas sellised protsessid tulevikus üha massilisemalt korduma hakkavad. Kõik, kellel on natukenegi avalikkusega kokku puutuv töökoht, või suure järgijaskonnaga sotsiaalmeediastaarid, võivad, kui nad ei tunnista vasakpoolset progressiusku, saada samasuguse kohtlemise osaliseks. Teatud määral on see aset leidmas juba täna.

Sellisele tulevikule on viidanud rida märke juba mõnda aega. Mille tunnistajaks me täna oleme, on vasakpoolsete progressiivide aastakümnete pikkune projekt, mis on hakanud Ameerika avalikus elus vilja kandma. Selle ettevõtmise eesmärgid on vast kõige paremini kokku võetud New York Timesi 1619 projektis. Nimetatud ajaloo valeks kirjutamise algatus väidab, et Ameerika on ehitatud orjanduslikule korrale ja Ameerika kehtiv põhiseaduslik kord on tänaste ühiskondlike hädade, millest suurimaks on valgete rassism, põhjuseks.

Elik: Ameerika kui selline on täna juurteni vigane ja see on vaja ajaloolise ülekohtu heastamiseks üdini ümber ehitada. Kui keegi arvab, et asjad pole nii hullud või ühiskonda pole vaja ümber ehitada, siis sellistel inimestel pole Uutes Ameerika Ühendriikides ilmselt kohta. 

Tõlkis Karol Kallas