Iisraeli esindaja meelelahutuslikul lauluvõistlusel Eurovision 2018. Foto: Scanpix

Aeg on luua Eurovisioni kõrvale Paraeurovision, leiab lugeja Andro Lande.

Olümpia on väärikas spordiüritus. Paljud pingutavad aastaid, et seal osaleda. Mõnel maal on konkurentsisõel vägagi tihe, kuid mõnel maal pole lihtsalt iga ala peale üldse sportlasi, see-eest on aga aktiviste.

Inglismaad esindas Eddie “the Eagle” Edwards esimese suusahüppajana Calgary taliolümpial 1988. Ta oli kuulus oma imeliku hüppestiili ja kasinate tulemuste poolest. Väidetavalt sõitis olümpiale ka oma raha eest.

Publiku seas aga oli ta populaarne – kui suutis üldse mäelt elusalt alla sadada, siis saatis teda vägev aplaus.

Suusahüppes annavad kohtunikud ka stiili eest punkte.

Hüppe pikkuse ja stiili eest oli tal viimane koht kindlustatud, kuid mis oleks siis saanud, kui televaatajatel olnuks ka võimalik hääletada. Oleks Inglismaa saanud kulla?

Hiljem viis tema tookordne olümpial esinemine reeglite muutuseni, kuna leiti, et naeruvääristab sporti, reeglini mida nüüd kutsutakse “Eddie the Eagle-reegliks”.

Järgnevatele olümpiatele kuulus naljatilk kahjuks enam ei pääsenud ja paralleelolümpial ehk Paraolümpial ta pole esinenud. Äkki ei sobinud?

Eesti on EBU liige ja tundub, et on saabunud õige aeg teha ettepanek EBUle nii reeglite muutmiseks kui ka Paraeurovisioni loomiseks.

Paraeurovision annaks ju võimaluse neilegi, kes ei oska laulda ja kel ei seisa laulusõnad peas, ega põhjustaks samuti piinlikust heliloojatele ja oma esinemist viimsete detailideni viimistlenud lauljatele osaleda Eurovisioni lauluvõistlusel, kus kanahäält tegev krunnidega laulja nopib esikoha.

Jättes kõrvale konspiratsiooniteooriad Israeli häkkeritest, kes manipuleerisid telefonihääletust ja sellest, et kõik Euroopa juudid, nagu üks mees, hääletasid kolme SIM-kaardiga, siis äkki ongi nii, et teatud inimestele selline 2018 Eurovisioni võidulugu sobib.

Juhul, kui on Paraeurovision ja Eurovision, on kõik rahul.

Need, kellele meeldib rasvapirukas, on õnne tipul, ja need, kes soovivad klassikalise köögi hõrgutisi või fusionköögi roogasid, on samuti oma emotsiooni saanud. Mõelge.

Elagu Paraeurovision!

Elagu esmakordne Paraeurovision 2019 Israelis!

Andro Lande

Mart Sander: Eurovision on poliitiline propagandaprojekt

Kolumn: glamuurne geipidu katku ajal