Foto: Bigstockphoto.com

Eesti Vabariigi valitsuse mitmete hiljutiste otsuste põhjal võib öelda, et eelseisvate Riigikogu valimiste peamised võitlustandrid on paika loksunud.

Valitsus otsustas enne jaani võtta protestierakondadelt ära trumpkaart, milleks oli võitlus Tartusse plaanitud tselluloositehase pärast. Valitsuse poolt algatatud eriplaneering oli nagu trumpäss protestierakondade taskus. Trump võeti ära ja nüüd satub osa protestierakondi raskesse olukoda, siiski mitte kõik.

Peamine võitlus eelseisvatel Riigikogu valimistel saab olema selle üle, kes lubab neegritele ja pededele rohkem pasunasse anda, aga ka rohkem päid maha raiuda, ning kes lubab kiiremini helgemasse kommunismi jõuda.

Eelmise riigikogu koosseisu ajal üritati lööktöö korras kogu rahvast kiiresti peded teha. Selle lööktöö korraldajad muidugi ei adunud ühte olulist nüanssi, nn lääneriikides on moraalne allakäik olnud pikaajaline protsess, millele muide aitasid kaasa ka omaaegse Nõukogude Liidu eriteenistused. Eestis aga otsustas üks seltskond, et see moraalne allakäik, mis Läänes on võtnud pea sajandi, tuleb Eestis saavutada kohe ja nüüd. Tänu sellele said Riigikogusse EKRE ja Vabaerakond. EKRE kui radikaalsema ja Vabaerakond kui valgekraelisema protesti esindaja. Vabaerakond aga tormas lagedale paarkonnaseadusega, mis osutus paljude jaoks reeturlikuks sammuks ning Vabaerakonna reiting pole peale seda enam ammu valimiskünnist ületanud. Täna tegeleb see protestierakond aga juba täielikult kosmeetikaga ning ühtegi tõsist teemat puudutada ei juleta. Eelmine esimees aga hüppas neil kähku paadist ehk erakonnast välja, et vaadata, kus edaspidi sogases vees paremini näkkaks.

Teine protestierakond on jätkanud oma algsel kursil. Peavoolumeedia on teinud lausa teene neile, neid pidevalt tampides sundis noid otsima abi sotsiaalmeediast, kus aktiivselt lubatakse, et kui on must näitame ust ning peded lähevad tagasi kappi. Lisaks kõigele lubatakse ka kohtunike päid raiuma hakata, mis muide on juba iidne trikk, sest eks ole ju just kohtunikud need, kellede käsu peale on läbi aastatuhandete inimeste päid langetatud. Luba rahvale kohtunike päid ja rahvas hullub.

Paraku tõsisemates teemades see protestierakond ei suuda orienteeruda. Nii näiteks kiideti takka Süüria ebaseaduslikule pommitamisele, mille kohta erakonna juhtfiguurid ütlesid, tuleb valida selle poolt, mis on kasulik, mitte õige. Samuti ilmnes võimetuses orienteeruda keerukamates teemades Rail Balticu maade kergemat natsionaliseerimist võimaldava seaduse poolt hääletamisel. Ehk siis loosungid on võimsad, aga sügavamat arusaamis- ja orienteerumisvõimet eeldavates küsimustes aru napib. Viimasest aga rahvas tänaseks Euroopa Liidus kujunenud olude tõttu väga ei hooli, sest inimestel on saanud küllalt, et neist tahetakse neegreid ja moslemeid ning pedesid teha.

Üks võimuerakond aga tegi kavala lükke küsimuses, mis kuulub eelseisvate Riigikogu valimiste teise kandvasse teemasse – kes lubab kiiremini suurde kommunismi jõuda. Nii kehtestati Eestis tasuta bussisõit. Tasuta bussisõitu polnud isegi sotsialistlikus Nõukogude Liidus. Eelmisel sügisel aset leidnud kohalike valimiste võitluses hullutati Tallinna venekeelseid valijaid sõnumitega, et kui te meid ei vali, siis võetakse teilt tasuta bussisõit ära. Kampaania toimis. Nii on selle varal osalt ka eelseisvateks valimisteks oluline võitlustander paika seatud, kus võitlus käib kommunistlike lubaduste üle.

Mängureeglid on igatahes juba paika pandud ning võib istuda mugavasti tugitooli nagu praeguse jalgpalli ajal ning imetleda, kes teeb ägedamaid trikke rahvale. Raha selle show jaoks võetakse aga endiselt rahva taskust. Head peapallihooaega.

Lugejakirja autor on toimetusele teada.