Laval on isik, kes kui Bruce Jenner võitis maailmarekordiga kümnevõistluse olümpliakulla Montrealis aastal 1976. Foto: Scanpix

Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) on andnud teada, et ei pea soodüsfooriat enam psüühikahäireks, vaid võtab seda edaspidi kui “soolist kokkusobimatust”.

Muutus viidi sisse WHO värskeimasse rahvusvahelisse haiguste klassifikatsiooni (International Classification of Diseases, ICD), millega seatakse paika diagnooside panemise standard tervishoiutöötajatele, vahendab LifeSiteNews.

Paradoksaalselt sedastas WHO samas, et “kuigi tõendid on nüüd selged, et see ei ole psüühikahäire – ning et selle sellisena klassifitseerimine võiks tõepoolest rängalt häbimärgistada inimesi, kes on transsoolised –, jäävad siiski alles olulised tervishoiu-vajadused, mida saab kõige paremini täita siis, kui see [haigus]seisund on ICD raames kodeeritud.”

Kuna soodüsfooria näol on nüüdsest ametlikult tegemist “seksuaaltervist” puudutava seisundiga, siis ei ole seda kogevad isikud justkui vaimuhaiged, kuid kvalifitseeruvad ikkagi tervisekindlustusele meditsiinilise ja psühhiaatrilise ravi osas.

Nagu on nentinud Ameerika psühhiaatrite assotsiatsioon (APA), vajavad sellised inimesed ikkagi kallist ravi, muuhulgas “nõustamist, vastassugupoole hormoone, puberteedi allasurumist ja soomuutmise operatsioone.”

“Reaalsusest irdumisel on tagajärjed isegi transsoolisuse aktivistidele, kelle nimesid ehivad meditsiini- või psühholoogiadoktori kraadid,” ütles APA president Michelle Cretella.

Cretella tõi ühtlasi esile, et “kui soodüsfooria pole vaimne ega meditsiiniline häire, siis on toksiliste välimust muutvate ravimite määramine ja tervete (mitte haigete – toim) kehaosade kirurgiline muutmine või eemaldamine oma olemuselt kosmeetiline [protseduur], mille eest kindlustus ei peaks maksma.”

Siiski näitavad uuringud, et soodüsfooria tekkele eelnevad muuhulgas sageli “ränk psühhopatoloogia ja arenguhäired”.

Viis asja, mida peaks teadma laste soodüsfooria kohta