Professor John Ioannidis. Kuvatõmmis YouTube’ist

Juhtivas meditsiiniteaduse ajakirjas European Journal of Clinical Investigation avaldati hiljuti maailma ühe kuulsaima epidemioloogi, Stanfordi ülikooli professori doktor John Ioannidise juhtimisel läbi viidud põhjaliku uurimuse tulemusi kajastav teadusartikkel koroonaviiruse ülemaailmsest levikust ning sellest põhjustatud suremusest.

Uuringu tulemused tõstatavad rahvatervise poliitika vaatevinklist väga tõsiseid küsimusi seninägematute ülemaailmseteühiskonna lukkupanemiste ja muude piirangute suhtes. Doktor Ioannidise poolt läbi viidud rahvusvaheline antikehade uurimus kinnitab, et COVID-19 on maailmas suurusjärgu võrra laiemalt levinud kui seni arvatud ning palju vähem surmav kui ulatuslike piirangute rakendamisel aluseks võetud suremuse näitajad.

Kompleksuurimus võttis arvesse kuus eri andmestikku, mis olid kogutud maailma erinevatest riikidest. Andmestikkude andmed näitasid suurt kattuvust.

Uuringu tulemusena jõuti järeldusele, et maailmas on Covid-19 läbi põdenud 1,5 kuni 2 miljradit inimest ning viiruse surmavus (IFR – infection to fatality ratio ehk surmade arv nakatumiste kohta) on 0,15% ehk 1 inimene 667st.

Toimetas Varro Vooglaid