Foto: Piqsels

Üks maailma suuremaid kaevandusettevõtteid hoiatab, et lähitulevikus ootab maailma ees tõsine vasekriis ja nõndanimetatud "rohepööret" ei ole võimalik kavandatud kujul läbi viia.

Lõuna-Mongoolias Hiina Rahvavabariigi piiri lähedal asuv Oyu Tolgoi (Türkiismägi) on maailma suuruselt kolmandale kaevandusettevõttele Rio Tintole kuuluv suur maaalune vasekaevandus. Kaevanduse rajamist ja vasemaagi kaevandamist saatvad keerdkäigud annavad ülevaate, mis ootab maailma ees rohepöörde aluseks oleva metalli kaevandamisel, vahendab Mining.com

Mida enam vasenõudlus kasvab, seda enam pärineb see metall sarnastest kuivades steppides asuvatest kaevandustest: nende rajamine on kallis, tehniliselt keeruline, need asuvad väljaspool tavalisi vasekaevanduspiirkondi ja töötlevad oma loodusressursse armukadedalt kaitsvate valitsuste valvsa silma all.

Üks kaevanduse rajanud geolooge Doug Kriwin leiab, et maailma ootab ees tohutu vasekriis:

"Pole mingit võimalust, et järgmise kümne aasta jooksul suudetakse toota energiaüleminekuks ja null-heitmeteks vajalikus koguses vaske. Sellist asja ei juhtu. Maailmas ei ole tuvastatud lihtsalt vajalikus koguses vasemaardlaid, mida oleks võimalik arendada."  

Wood Mackenzie analüütikud hindavad, et järgmise kümne aasta jooksul jääb rohelisema maailma jaoks puudu kuskil kuus miljonit tonni vaske. Sellise vajaduse rahuldamiseks peaks selle aja jooksul avama 12 uut Oyu Tolgoi't.

Kuid neid kaevandusi ei avata. Maailmas lihtsalt ei ole vajalikus koguses uusi kaevandusi ja eriti suuri kaevandusi. BloombergNEF hindab, et aastaks 2040 kasvab vasevajadus 53 protsenti, kuid metalli kaevandamise mahud suurenevad vaid 16 protsenti.

Maailma suurimad kaevandusettevõtted varitsevat vasekriisi rahulikult pealt ei vaata ja tegelevad jõudsalt uute vasekaevanduste arendamisega. Kuid isegi kui kõik nende kavad teoks saavad, ei hoia see vasepuudust ära.

Toimetas Karol Kallas