Chambord'i loss läinud aasta 2. juunil, kui seal parasjagu uputas. Foto: Scanpix

Prantsuse president Emmanuel Macron on ärritanud kaasmaalasi "kuningliku" lähenemisega oma eelseisvale 40. sünnipäevale, andes pidustustele avalöögi läinud nädalavahetusel kuningas Francois I aegses Chambord'i lossis.

Mõnede opositsioonipoliitikute hinnangul oli tegemist "kummalise" ning "naeruväärse" ideega "ajal, mil prantslastel tuleb kannatada maksude, ebakindluse ja sisserände pärast."

Nii näiteks säutsus poliitilise spektri paremtiivale paigutuv Nicolas Dupont-Aignan, et "ajad [küll] muutuvad, kuid oligarhia seisab lihtrahvast eemal ja eraldi nagu ikka."

Üsna peatselt pärast ametisse astumist kutsus Macron üle 900 poliitiku parlamendi mõlemast kojast "päikesekuninga" Louis XIV paleesse Versailles'is, kus ähvardas neist referendumiga üle sõita, kui tema reformidele vastu seistakse.

Mäletatavasti ei lubanud Macron riigitüüri juurde tõustes siiski valitseda mitte kuninga, vaid pigem jumalana.

Esiteks andis president oma ametnike vahendusel ajakirjanikele teada, et tema mõtteprotsess on neile arusaamiseks "liiga keerukas."

Seejärel aga ütles ta ise ja otse, et hakkab valitsema nagu rooma jumalate kuningas Jupiter.

Noor valitseja täpsustas tookord, et tahab valitseda kui "jupiterlik president" – eemalasetsev, väärikas figuur, nagu rooma jumalate jumal, kes oma harvu väljaütlemisi hoolikalt kaalub.

Prantsuse meedia teatel kutsutaksegi presidenti kriitikute poolt nüüd järjekindlalt Jupiteriks.

Macron saab 40-aastaseks alanud nädala neljapäeval.

Macron valmistub valitsema kui Jupiter