Prantsuse president Emmanuel Macron paraadil, millega tähistati Esimese maailmasõja lõpu 105. aastapäeva, 11. novembril 2023, Pariisis. Foto: Scanpix

Prantsusmaa president Emmanuel Macron kutsus BBC-le antud intervjuus Iisraeli üles lõpetama tsiviilelanike pommitamist ja tapmist Gazas. Tema sõnul ei ole ei põhjust, õigustust ega legitiimsust beebide, naiste ega vanainimeste surnukspommitamiseks. Samas rõhutas ta, et Prantsusmaa mõistab selgelt hukka ka Hamasi terrorirünnaku Iisraeli vastu ning samuti kasvava antisemiitluse.

Prantsusmaa president Emmanuel Macron andis intervjuu Briti rahvusringhäälingule (BBC) oma ametlikus residentsis Élysée palees 11. novembril, päev pärast Pariisi Rahufoorumi algust.

Intervjuu alguses ütles Macron, et Prantsusmaa "mõistab selgelt hukka" Hamasi rünnakud Iisraeli vastu 7. oktoobril, mis algatasid sõjategevuse. Selle rünnaku käigus tapsid Hamasi terroristid umbes 1200 inimest ning võtsid 240 inimest pantvangi.

"Me jagame [Iisraeli] valu. Ning me jagame nende soovi vabaneda terrorismist. Me teame, mida terrorism tähendab Prantsusmaal," ütles Macron, kuid lisas samas, et pole õigustust tsiviilisikute jätkuvale pommitamisele Gazas ning vaherahu kehtestamine oleks Iisraelile kasulik.

"Kuigi me tunnustame Iisraeli õigust ennast kaitsta, kutsume neid üles seda pommitamist [Gazas] lõpetama," ütles ta.

"See on äärmiselt oluline meie kõigi jaoks meie põhimõtete tõttu, kuna me oleme demokraatiad. Samuti on Iisraeli keskpika ja pikaajalise turvalisuse seisukohast oluline mõista, et kõik elud omavad tähtsust."

Samas rõhutas ta, et nii Prantsusmaa kui ka teised lääneriigid käsitlevad Hamasi terroriorganisatsioonina ning mõistavad nende poolsed rünnakud selgelt hukka. Samas lootis ta, et ka teiste riikide, näiteks USA ja Suurbritannia, juhid liituvad tema üleskutsega kehtestada Gaza piirkonnas vaherahu.

Kuu aega pärast Iisraeli pommirünnakute algust ja umbes kaks nädalat pärast Iisraeli maavägede sissetungi Gazasse on sealse Hamasi juhitud tervishoiuministeeriumi väitel hukkunud 11 078 inimest ning 1,5 miljonit palestiinlast on põgenenud oma kodudest.

Iisrael väidab, et ründab sõjalisi sihtmärke kooskõlas rahvusvahelise õigusega ning rakendab meetmeid tsiviilohvrite vähendamiseks, näiteks andes hoiatusi enne rünnakute sooritamist ning kutsudes inimesi üles evakueeruma.

Macroni sõnul oli kõigi Pariisi Rahufoorumil osalenud valitsuste ja agentuuride "selge järeldus, et ei ole muud lahendust, kui kehtestada esmalt humanitaarpaus, mis kasvaks edasi relvarahuks, mis võimaldaks [meil] kaitsta kõiki tsiviilisikuid, kellel pole mingit tegemist terroristidega".

"On tõsiasi, et praegu pommitatakse tsiviilelanikke… de facto. Neid beebisid, neid daame, neid vanainimesi pommitatakse ja tapetakse. Selle jaoks ei ole mingit põhjust ega mingit legitiimsust. Nii, et me kutsume Iisraeli üles seda lõpetama," ütles president.

Samas ei tahtnud ta anda hinnangut sellele, kas Iisrael on rikkunud Gazas rahvusvahelist õigust: "Ma ei ole kohtunik. Ma olen riigipea."

Tema sõnul ei oleks õige Iisraeli, kes on Prantsusmaa "partner ja sõber", niimoodi kritiseerida… kõigest kuu aega pärast tema ründamist.

Kuid Macroni sõnul ei nõustu ta sellega, et parim viis Iisraeli jaoks "enda kaitsmiseks on Gazat kõvasti pommitada", lisades, et see tekitab piirkonnas "pahameelt ja halbu tundeid" ning pikendab konflikti.

Vahetult enne Pariisis korraldatud antisemiitluse vastast marssi kutsus Macron ka kõiki Prantsuse kodanikke üles mõistma antisemiitlikud teod ühemõisteliselt hukka. Pühapäeval toimunud marsil osales umbes 100 000 inimest.

Macroni sõnul on Prantsusmaal ilmselt Euroopa suurim moslemikogukond ning samuti suur juudi kogukond ning olukorras, kus Prantsusmaal ja ülejäänud Euroopas on antisemiitlus tõusuteel, peavad kõik Prantsuse kodanikud seisma ühtselt anitsemiitluse vastu ning jagama ka "palestiinlaste valu või kaastunnet".

Toimetas Martin Vaher