Macron on väidetavalt Merkeli varjust välja astumas. Foto: Scanpix

Saksamaa ja väidetavalt ka Euroopa tüüri juurest taanduma sunnitud Saksa kantsleri Angela Merkeli mantli pärib vaatlejate arvates Prantsuse president Emmanuel Macron, misläbi tõuseb Euroopa sisuliseks ninameheks (ingl. k. strongman) Saksamaa asemele Prantsusmaa.

Nagu nendib konservatiivne Prantsuse senaator Jean Bizet, kujuneb uus mitteametlik roll Macronile "väga raskeks," vahendab Daily Express.

Aga ta tõdeb, et "palju aastaid oli Euroopa ninamees Saksamaa, kuid täna on temast nõrguke saanud – kui lubate öelda."

"Kõik lasub – ja hakkab lasuma üha enam ja enam – president Macroni õlgadel. See saab tema jaoks väga raske olema," sõnas senaator.

Prantsuse senati Euroopa Liidu asjade komisjoni esimees nentis samuti, et Merkeli otsus viiendat korda kantsleriks mitte kandideerida oli "suur pettumus, aga kahjuks oodatud pettumus."

Omaenda kodumaal sügavalt ebapopulaarne Macron polnud poliitika tippudest taganeva Merkeli suhtes kiitusega kitsi. Ta tervitas Merkeli "väga auväärset" ja "väärikat" otsust mitte enam kantsleriks kandideerida ning rõhutas nädala alguses ajakirjanike ees esinedes, millist võimekust näitas Merkel üles nii finants- kui migrandikriisi keeristes, unustamata Euroopa fundamentaalseid väärtusi.

"Ta juhib oma maad väga vapralt," väitis Macron.

Itaalia peaminister: Prantsuse president ei esinda Euroopa Liitu