Foto: Renewbritain.org

President Emmanuel Macroni erakonna esindajad Prantsuse parlamendis on aidanud luua Suurbritannias partei eesmärgiga hoida ära Brexit ehk väljumine Euroopa Liidust.

Partei nimega Renew (eesti. k. näiteks Uuendagem! – toim) pandi püsti "mitmete" Macroni La République En Marche'i (LREM, Edasi!) parlamendiesindaja toe ja abiga ning sellele antakse avapauk tuleval nädalal, ütles ühel hiljutisel koosolekul osalenud ajakirjanik.

Lähtuvalt loosungist peaks Renew "pakkuma Britanniale uut lootust inimestega väljastpoolt poliitikast" ning "pöörama tagasi Brexiti" võideldes uue referendumi nimel.

Oma veebilehel lubab liikumine "avaldada survet kõikidele [Briti] poliitikutele, et nood annaksid [rahvale] teise referendumi võimaluse, seades selleks üles kandidaadid igas Ühendkuningriigi valimispiirkonnas."

Veebilehel võtab videopostituse kaudu sõna ka Prantsuse parlamendi liige Amélie de Montchalin (LREM), kes selgitab, et tal olid Renew' kaasasutaja Chris Coughlaniga "pikad mõttevahetused… sellest, mida me saaksime teha Euroopa ja Euroopa riikide jaoks."

Ta julgustab britte meenutusega, et alles "aasta tagasi oli [ka] Prantsusmaa nagu Ühendkuningriik ja Ameerika Ühendriigid, otsides lootust, tundes meeleheidet," kuid nüüd on brittidel lootust tänu erakonnale Renew.

Partei registreeriti Suurbritannias 2017. aasta 30. oktoobril, kuid hoidis seni suhteliselt madalat profiili.

Ehkki erakonnal ei ole väidetavasti Macroni liikumisega ametlikke sidemeid, olid LREMi liikmed kuuldavasti sel nädalavahetusel peetud koosolekul, kus andsid nõu partei käivitamise kohta.

Üks erakonna kandidaatidest on advokaat Hasseb Ur Rehman, kes "tunneb tülgastust" Brexiti pärast ning väidab end olevat peavoolu parteides pettunud.

"Nad ei esinda tegelikult enam inimeste tahet," ütles Rehman, kes kinnitas, et Renew on "ehtne kodanikuühiskonna liikumine ja ma tõesti tahan olla osa sellest."

Partei tahab korrata president Macroni progressiivse ja euroopameelse liikumise edu.

"Me järgime täpselt hr Macroni eeskuju," ütles üks uue erakonna prantsuse keelt kõnelevaid asutajaid.

Mullu novembris kirjutas Eesti Päevaleht seltskonnast, kes mõlgutab mõtteid Eesti parteimaastiku kohta globaalsuse, sallivuse ja avatuse vaatevinklist ning pidas tõenäoliseks, et enne riigikogu valimisi 2019. aasta märtsis luuakse uus erakond.

Päevaleht poetas ühtlasi, et Prantsusmaa presidendi Macroni erakond En Marche soovib laieneda oma mõtetega üle Euroopa.

Mõlgutatakse mõtteid "globaalsete eestlaste" partei loomisest

Liberaalne, Euroopa-meelne… Tekkis veel üks Prantsuse partei