Prantsuse president Emmanuel Macron (autos püsti, pahemal) põleb soovist luua tõeline Euroopa armee. Foto: Scanpix

Breitbarti andmetel käivitas Prantsuse president Emmanuel Macron kolmapäeval Pariisis kümnest Euroopa riigist ehk Prantsusmaast, Eestist, Suurbritanniast, Saksamaast, Taanist, Hollandist, Hispaaniast, Portugalist, Belgiast ja Soomest koosneva kaitsekoalitsiooni nimega Euroopa kaitsevalmiduse algatus (ingl. k. European Intervention Initiative, EI2).

Kuigi Eesti kaitseministeeriumi kodulehel on kasutatud sõna "kaitsevalmidus", tähendab "intervention" siiski sekkumist.

EI2 kuulutati ametlikult välja loetud päevad pärast seda, kui Macron esines üleskutsega luua "tõeline Euroopa armee" kaitseks muuhulgas USA eest.

"Keskkonnas, kus rohkenevad geopoliitilist ja klimaatilist liiki ohud ja rahutused, peab initsiatiiv saatma selge sõnumi, et Euroopa on valmis, et Euroopa on suutlik," kommenteeris Reutersi andmetel Prantsuse kaitseministeeriumi ametnik.

Prantslaste väitel ei ole tegemist tegevarmee, vaid "kiirreageerimisüksusega" reageerimaks sõjalistele ja humanitaarkriisidele.

Eesti kaitseministri Jüri Luige sõnul saab initsiatiiviga liitunud riikide koostööspekter olema väga huvitav ja mitmekesine, puudutades muuhulgas "koostööd … rahvusvahelistel sõjalistel operatsioonidel või teistes katastroofi- ja kriisipiirkondades."

Vaatlejate hinnangul sündis EI2 Macroni südames seetõttu, et plaanid mullu novembris algatatud Euroopa Liidu alalise struktureeritud kaitsekoostööga (Permanent Structured Cooperation, PESCO) ei ole hakanud arenema piisavalt kiiresti.

Macron kutsus ellu Euroopa armee järgmise komponendi