Eesti Ekspress kasutab Anneli Oti loata tema pilti koroonavaktsineerimise reklaamimiseks.

Kultuuriministri ametikohalt tagasi astunud Anneli Ott on nördinud, et Eesti Ekspress kasutab tema nime ja pilti koroonavaktsineerimise reklaamimiseks. Ta nõuab Ekspressilt reklaami viivitamatut kustutamist ja seda, et väljaanne tema ees avalikult vabandaks.

Eile teatas Keskerakonda kuuluv Ott, et on pärast kuid väldanud survet otsustanud kultuuriministri ametist tagasi astuda.

Ameti mahapanemisest avalikkuse teavitamiseks korraldatud pressikonverentsil mainis Ott ühtlasi, et on avaliku surve tõttu langetanud otsuse alustada vaktsineerimiskuuri, olgugi et oma siseveendumuse kohaselt oleks ta sellega veel oodanud.

Vahetult pärast pressikonverentsi lõppu riputas Eesti Ekspress oma Facebooki lehele üles meemi, kuhu on pandud naeratava Anneli Oti pilt koos tekstiga "AITÄH, ET VAKSINEERISID! Vaktsineeriine päästab elusid. Tee nagu Anneli Ott. Vaktsineeri ka."

Meemile oli saateks kirjutatud: "Anneli Ott tegi lõpuks ühe teo, mis ka tegu on. Aitäh!"

Ekspressi meemi on paljude teiste hulgas märkinud meeldivaks väljaande uus peatoimetaja Merili Nikkolo.

Paljud inimesed on olnud Eesti Ekspressi sellisest käitumisest häiritud, nimetades seda väga madalaks.

Kuvatõmmis Eesti Ekspressi Facebooki seinalt (3.11.2021)

Täna võttis Ekspressi käitumise vastu sõna ka Ott ise, kirjutades Facebookis, et tuntud meediaväljaande poolt tema isiku kasutamine inimeste vaktsineerima kutsumiseks ei ole talle vastuvõetav, kuna vaktsineerimisotsuse näol on tegu iga inimese rangelt isikliku tervisevalikuga.

"Eesti Ekspress kutsub oma Facebooki lehel inimesi vaktsineerima, kasutades selleks minu isikut. Kinnitan, et ma pole selleks oma luba andnud ja selle postituse sisu on minuga kooskõlastamata. Olen küll oma vaktsineerimise kuuri alustanud, kuid pean vaktsineerimist rangelt iga inimese enda isiklikuks läbimõeldud tervisotsuseks ega ole nõus selliselt minu isiku kasutamisega," toonitab Ott, kes on Ekspressi käitumisest selgelt häiritud.

Ühtlasi juhib Ott tähelepanu, et reklaamiseaduse paragrahv 6 lõige 1 ütleb väga selgelt, et "reklaamis ei tohi ilma isiku eelneva kirjaliku nõusolekuta viidata isikule ega mis tahes viisil kasutada isikut, sealhulgas tema häält, kujutist või pildimaterjali tema kohta."

Anneli Oti 3. novembri 2021 postitus, kus ta nõuab Eesti Ekspressilt koroonavaktsineerimise reklaamimiseks tema isiku kasutamise lõpetamist.

"Nõuan, et see postitus koheselt maha võetaks ja avalikult minu ees vabandataks!" kirjutab Ott oma sissekande lõpetuseks.

Kõnealune Eesti Ekspressi tehtud üleskutse vastab seejuures reklaamiseaduse paragrahvis 2 antud reklaami määratlusele, mille kohaselt on reklaam teave, mis on avalikustatud mis tahes üldtajutaval kujul, tasu eest või tasuta, teenuse osutamise või kauba müügi suurendamise, ürituse edendamise või isiku käitumise avalikes huvides suunamise eesmärgil.

Reklaamiseaduse järgimise üle teostab reklaamiseaduse kohaselt järelevalvet Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Amet. Reklaamiseaduse paragrahvi 33 kohaselt võib reklaami üldnõudeid rikkuva reklaami tellimise, teostamise või avalikustamise eest juriidilist isikut karistada rahatrahviga kuni 10 000 eurot.

Toimetas Varro Vooglaid