Prantsusmaa pealinnas Pariisis on alates eelmise nädala reedest hakanud laienema vägivallalaine, mille käigus põletatakse autosid, purustatakse aknaid ja lõhutakse muud ettejuhtuvat.

Kolmapäeva öösel tulid peamiselt noortest immigrantidest ja vasakpoolsetest aktivistidest koosnevad jõugud Barbes'i metroojaama lähistel tänavatele, kus hakati aknaid sisse peksma, poode rüüstama, tulekahjusid süütama ja tänavaid blokeerima. Samuti rünnati politseiautosid.

Vasakpoolse ajalehe Le Figaro andmetel märatsemine laieneb. Portaali Breitbart teatel on politsei olukorra üle kohati täielikult kontrolli kaotanud. Sotsiaalmeedias levivad ka kinnitamata videod sellest, kuidas politseinikud põgenevad märatsejate eest.

https://www.youtube.com/watch?v=LIhkRLKXwPw

https://twitter.com/_youunes/status/831939310857379840

Ühe politseiniku sõnul märatsejad mitte üksi ei hävita tänavatel ettesattuvaid objekte, vaid ka ründavad korrakaitsjaid: "Maskidega oma nägu varjavate noorte meest grupid vägivallatsevad ja siis jooksevad minema. Politsei püüab suuremat rahvahulka laiali ajada, ent see kõik võib väldata veel pikka aega."

Pariisis on pinged kasvanud alates 2. veebruarist, mil politsei vahistas ühe Theo nimelise 22-aastase immigrandist mehe, keda korrakaitsjad väidetavalt peksid ja kumminuiaga vägistasid. Selles süüdistatavate politseinike vastu on algatatud menetlus.

Vägivallatsemine leiab aset peamiselt neis samades suure immigrantide osakaaluga eeslinnades, kus toimusid suuremad vandaalitsemised ka 2005. aastal.

Prantsusmaa sotsialistist president François Holland on külastanud ohvrit haiglas ja kutsunud inimesi üles säilitama rahu. Ka ohver ise on pöördunud haiglast avalikkuse poole, paludes säilitada rahu, ent rünnakud on jätkunud sellest hoolimata.

Pariisis toimuv on tõstnud uuesti avaliku tähelepanu keskmesse probleemid, mis seonduvad politsei tegevusega immigrantidega asustatud linnaosades. Politsei sõnul rünnatakse neid seal sageli jõukude ja narkoärikate poolt. Noored immigrandid väidavad aga, et politsei alandab neid tihti, mh peatades neid pidevalt dokumentide kontrollimiseks.

2005. aastal põletati vandaalitsemise käigus maha rohkem kui 10 000 autot ja põlema pandi enam kui 300 hoonet, mille tagajärjel kuulutas toonane siseminister Nicolas Sarkozy välja eriolukorra.

Vaatlejate hinnangul kasvatab Pariisis laienev märatsemine veelgi Rahvusrinde liidri Marine Le Peni väljavaateid saavutada edu presidendivalimistel, mis toimuvad vaid mõne kuu pärast, 23. aprillil.

Le Pen on juba teravalt kritiseerinud sotsialistlikku valitsust suutmatuse pärast olukorraga otsustavalt toime tulla, süüdistades viimast "halvatuses".

"Korrakaitsjaid ründavad kaabakate banded," ütles Rahvusrinde juht, nimetades olukorda ka rahvusvaheliselt "Prantsusmaad häbistavaks".

"Valitsus vaikib ning see vaikimine peegeldab mitte ainult tema argpükslikkust, vaid ka tema impotentsust," kurjustas Le Pen, andes olukorrale karmi hinnangu.