Marion Maréchal (pildil) kuulis laupäeval Champs-Élysées’l loosungeid "Surm kapitalismile!" Foto: Scanpix

Läinud laupäeval Pariisis "kollaste vestide" meeleavaldusel viibinud Marion Maréchal (varem Maréchal-Le Pen) väidab, et oli tunnistajaks vasakaktivistide vägivallatsemisele.

Mullu poliitikast taandunud Maréchali sõnutsi ei suutnud ta hoiduda kollaste vestide toetuseks sõna võtmast, võttes arvesse ""valitseva klassi põlgust" protestijate vastu.

Hoidudes küll viimasel ajal päevapoliitika kohta avaldusi tegemast, tundis Maréchal siiski vajadust ühtlasi selgitada, et selleks ajaks kui Champs-Élysées'l vägivald vallandus, olid liikumise tegelikud liikmed juba lahkunud.

Kui ta pärastlõunal kella 2 paiku Champs-Élysées'le jõudis, "olid tõelised kollased vestid juba ammu läinud. Liikumise olid täielikult üle võtnud vasakaktivistid. Me kuulsime: "Surm kapitalismile!" Kui see on paremäärmuslus, on nad muutunud."

"See on rahvaliikumine ja täiesti apoliitiline. Vastasel juhul ei oleks ma niimoodi käitunud ja neil toetust avaldanud," lisas Maréchal.

Globaalse kliimapoliitika egiidi all aktsiisitõusuga fossiilkütuste vastu võitleva president Emmanuel Macroni poliitika vastu meelt avaldava lihtrahva kaitseks on sõna võtnud ka Maréchali tädi, Rahvusliku Liidu (endine Rahvusrinne) liider Marine Le Pen.

Prantsuse kirjanik Renaud Camus ütles aga Breitbartile, et enam kui 77 protsendi kodanike poolt toetatud kollaste vestide liikumine on midagi enamat, kui reaktsioon kõrgematele kütusehindadele.

Ta usub, et tegelik probleem "on respekti puudumine… ja see, kuidas inimesi koheldakse valitsevate poliitikute poolt kui asju, kui lihtsalt tooteid."

Davosi eliidi ehk "davokraatia" silmis on nad "toode, tootja ja tarbija – kõike seda samaaegselt. Asi, number, mitte inimolend," ütles Camus.

Nii toodetakse "vastavalt vajadusele laialimääritavat üheülbalist inimollust, inim-Nutellat," nendib kirjanik.

Toimetas Urho Meister

Macron valmistub valitsema kui Jupiter