Euroopa Liberaalsete Parteide Ühenduse ehk ALDE aseesimees Annelou van Egmond nõuab tungivas toonis, et Eesti rahvas ei korraldaks omal maal rahvahääletust, kas ja kuidas määratleda oma põhiseaduses abielu mõistet! Nii jultunult ja matslikult Eesti siseasjadesse sekkuv isik tuleks riiki sisenemisel viisakalt ent resoluutselt lennuki peale tagasi suunata, toonitab Objektiivi peatoimetaja Markus Järvi nädalakommentaaris.

Hiljuti käis Eesti meediast läbi uudis, mis väga palju tähelepanu ei saanud, hoolimata sellest, et tegu on skandaalse asjaga. 25. oktoobril tunnistas nimelt Euroopa Liberaalsete Parteide Ühenduse ehk ALDE aseesimees Annelou van Egmond Päevalehe ajakirjanikule Raimo Poomile antud intervjuus, et Eestis ei valmista ALDEle muret üksnes see, et Keskerakonna juhitavasse valitsuse kuulub EKRE.

Keskerakonda jälgiva ALDE raporti autori hinnangul on Euroopa liberaalide peamiseks murekohaks koalitsioonileppes lubatav rahvahääletus, mille eesmärgiks oleks rahvalt küsida, kas põhiseaduses peaks abielu olema määratletud ühe mehe ja ühe naise vahelise liiduna.

Rahvahääletuse korraldamine oleks Hollandi liberaalsete radikaalide partei ridadesse kuuluva poliitiku arvates tagasikäik:

„See rahvahääletus on meie meelest ülisuur samm tagasi. Praegu pole teie põhiseaduses abielust vaid mehe ja naise vahel. See on perekonnaseaduses. Ja nii see peakski olema. Kui nüüd see pannakse põhiseadusesse, tehes selle muutmise nii palju raskemaks, siis on see suur samm tagasi."

Vähe sellest, et van Egmond võtab koalitsioonileppes olevat rahvahääletust avalikult kritiseerida, tal on ka konkreetseid näpunäiteid selle kohta, kuidas Keskerakond peaks rahvahääletuse osas käituma ja milliseid positsioone võtma.

„Tänasel ALDE kohtumisel öeldi neile ühemõtteliselt, et nad peavad liberaalse perekonna osana tagama, et esiteks see rahvahääletus ei toimuks ja kui toimub, siis võitlema selgelt positiivse tulemuse nimel koos teiste liberaalsete jõududega," räägib van Egmond Delfile.

Käesoleva aasta septembri alguses käis ALDE aseesimees ka Eestis ning kohtus lisaks Keskerakonna poliitikute, nagu Jüri Ratase ja sotsiaalminister Tanel Kiige loomulikult ka Kaja Kallase ja Reformierakonna esindajatega.

Tundub tõenäoline, et Kaja Kallas ja Reformierakond on asunud oma Euroopa kodupartei juhtkonda üles ässitama teise ALDE liikme ehk Keskerakonna moodustatud valitsuse vastu ning soovib rahvusvaheliselt Eesti mainet kahjustades lõigata sisepoliitilist profiiti.

See on olnud algusest peale opositsiooni ning Kadriorus istuva opositsiooniliidri Kersti Kaljulaidi taktika, mis vilistab aastakümneid kehtinud kirjutamata seadusele, et Eesti välispoliitilist mainet sisepoliitilistes kraaklustes ei kahjustata. Seda printsiipi on kaitsnud eelnevatel aastatel muuhulgas kaitsepolitsei.

Ent nüüd ei tundu see enam kehtivat.

See pole aga ALDE-saagas sugugi mitte kõige skandaalsem tahk. Selles on vähemalt kaks palju kangemat punkti. Esimene neist on täiesti avalik sekkumine Eesti riigi siseasjadesse. Mis autoriteediga tuleb üks Hollandi poliitik hindama ja hukka mõistma Eesti valitsuse koalitsioonilepet? Elementaarne ja iseseisvale riigile kohane väärikus nõuab, et sellist sekkumist harrastavalt isikult küsitakse aupaklikus toonis: "Vabandage, aga kes Teie, Annelou van Egmond, üleüldse olete, et te annate hinnanguid Eesti Vabariigi valitsusleppe sisu kohta ning kirjutate ette, kuidas peaks hääletuse korral toimima üks valitsuse erakond?"

Kas Eesti Vabariigi valitsuse moodustab ALDE koos Isamaa ja EKREga või Keskerakond ühes viimatimainitutega? Kui tõsi on viimane variant, tuleks proua van Egmond viisakalt lennuki peale saata ning anda talle mõista, et selliseks sekkumiseks puudub tal vähimgi autoriteet. Eesti suveräänse riigina ei salli Hollandi radikaalsete liberaalide loenguid selle kohta, kuidas ja mil viisil oma maa põhiseadust täiendada, milliseid rahvahääletusi korraldada ja kuidas rahvahääletusel käituda.

Teine ja kõige skandaalsem punkt seondub aga teema endaga, mis hollandlasest prouale meie koalitsioonileppes väidetavalt muret valmistab. Tõlgendada plaani määratleda abielu põhiseaduses mehe ja naise vahelise liiduna "ülisuureks sammuks tagasi" ning liberaalsete väärtustega mitteühilduvaks sammuks, mida on vaja igal viisil takistada, et välja tuleks van Egmondi hinnangul "positiivne tulemus", näitab kui kaugele radikaalses hullumeelsuses on euroliberaalid purjetanud.

Euroliberaalidele valmistab probleemi elementaarne fakt, et abielu sõlmitakse ühe mehe ja ühe naise vahel. Jätke see endale meelde! Need, palun väga, ongi teie liberaalsed väärtused, mida van Egmond peab Eestis oluliseks kaitsta. Tema "väärtuste edendamine" nõuab, et Eesti rahvas ei saaks omal maal korraldada rahvahääletust, kas, kuidas ja millisel viisil määratleda oma maa põhiseaduses abielu mõiste!

Iseseisva riigi poliitik, eriti peaminister, peaks sellise jultumuse peale reageerima otsustava ja külma vastuseisuga:

"Austatud madame van Egmond, Teil puudub igasugune autoriteet ja jurisdiktsioon Eestis. Uks on siin, lennuk väljub kell 14.30. Hakake palun astuma. Kaunist päeva Teile."   

ALDE aseesimees: Keskerakond peab tagama, et põhiseadus ei tunnistaks abielu mehe ja naise liiduna