Kui piimamannerg ja tšello kujutavad endast ohtu põhiseaduslikule korrale, siis palju enam kujutab seda relvastatud riigipöörde ohu osas valetav politseijuht, tõdeb Objektiivi peatoimetaja Markus Järvi nädalakommentaaris.

Mõned päevad tagasi tuli EKRE esimees Martin Helme sotsiaalmeedias välja paljastusega: olles lugenud nii kapo kui terviseameti ohuhinnanguid, kinnitas ta, et need ei sisaldanud mingit viidet ohule põhiseadusliku korra vastu, ega sellele, nagu oleks meeleavalduste korraldamise taga Kreml.

Miks on see nii oluline detail? Sellepärast, et aprilli keskel Vilja Kiislerile antud intervjuus väitis politseijuht Elmar Vaher risti vastupidist, öeldes, et kapo ohuhinnangu kohaselt võib põhiseaduslik kord olla ohus. Sellega põhjendas Vaher politsei kiirreageerimisüksuste tänavale toomist ja taasiseseisvunud Eesti ajaloos pretsedenditut rahumeelsete meeleavaldajate vastu algatatud politseiaktsiooni Tallinna tänavatel.

Laviin, mis EKRE fraktsiooni liikmete avaldustele järgnes, kuulub aga kahtlemata Eesti jõustruktuuride ja valitsuse ajaloo kõige absurdsemate ämbrite top kolme hulka. Õigupoolest ei mäletagi lähiajal teist sarnast jama, mis omaks potentsiaali kodaniku usaldust riigi struktuuridesse võrdväärsel viisil kahjustada.

Kommenteerides EKRE väljaütlemisi väitis Vaher Delfile, et polevat kunagi öelnud, et Toompea meeleavaldustega seoses oleks põhiseaduslik kord ohus, vaid et see võib olla ohus. Sellest hoolimata rääkis Vaher, et kapo ohuhinnang nägi seda siiski ette.

"On väga kahju, et küsimus võimalikust ohust põhiseaduslikule korrale on varjutanud ära väga reaalse ja vahetu ohu, mis seisneb nakkuse levikus," jätkas Vaher.

Vabandage, võimalik relvastatud riigipöördekatse põhiseadusliku korra vastu võimaliku kodumaise terroriorganisatsiooni poolt – kuna Kremli kätt kapo enda hinnangul mängus polnud –, suutis Vaheri hinnangul varjutada ära nakkuse leviku ohu? Siinkohal tasub meenutada terviseameti kinnitust, et nende andmetel on tuvastanud vaid 0,034 protsendi Covid-19 nakatumiste toimumise välitingimustes.

Kas te teete nalja, hr Vaher?

Meil on teie sõnul reaalne riigipöörde oht, mille ärahoidmiseks on tänavatele toodud politsei kiirreageerijad ning teie arvates see varjutab välitingimustes minimaalse nakkuvusega viiruse probleemi? Mis järgmiseks? Kui Eestit tabab sõjaline oht, jätame ära üldmobilisatsiooni, kuna liikvel on nohu?

Selline absurd on mõistetav üksnes seeläbi, et kapo dokumendid mingit ohtu põhiseaduslikule korrale ei sedastanud ning Vaher lihtsalt valetas.

Tuletame aga meelde, et reaalsus on tõe kriteerium. Reaalse ohu korral käitutakse alati nii nagu oht seda nõuab. Kui maja põleb, siis tormatakse sealt välja. Kui ei põle, siis mitte. Põhjendus, et majast ei tormatud välja selle tõttu, et tänaval oli üks koroonahaige ja kardeti endale viirust saada ning lisaks sellele võis metsas olla kuri hunt, on naeruväärne ja absurdne. Kui majast välja ei tormatud, siis järelikult maja ei põlenud ja see, et kodanik siin argumenteerib ja seletab ja mitte ei kraabita rusudest parasjagu kokku tema tuhka, on lisaargument, et mingit põlengut tegelikult ei toimunud.

Lühidalt, kui oleks olnud reaalne riigipöörde oht, siis uugaksid Tallinna tänavatel politseisireenid, käiksid vahistamised, tänavatele oleks toodud sõjavägi ja Vaheril poleks praegu aega käia mööda Delfi ja ERRi stuudioid ajamas oma naeruväärsuseni küündivat juttu.

Omaette klassi näitas ka peaminister Kaja Kallas, kes valitsuse pressikonverentsil rääkis, et avalikkus ei peaks Vaheri juttu võtma sõna-sõnalt ja kinnitas omalt poolt, et temale teadaolevalt põhiseaduslik kord ohus polnud. Lisaks selle rääkis päikesevalitsuse peaminister, et ta täpselt ei mäleta, kas ta on ohuhinnangut lugenud või mitte. Hiljem aga kinnitas, et ta on ohuhinnangut siis lugenud ning seal olevat olnud kirjas, et inimesed tahavad takistada tavapärast riigi toimimist.

See, mis Vaheri ja Kallase jutust välja paistab on vale, vale ja veelkord vale. Vaher ise kinnitas EKRE fraktsioonile Peeter Ernitsa sõnul, et valitsuse ministritele ja peaministrile oli antud PPA poolt ülevaade plaanitavatest tegevustest enne suurt politseiaktsiooni ning siseminister Jaani ja Kaja Kallase jutud, nagu nad asjast mitte midagi toona ei teadnud, oli järjekordne vale.

Ohuhinnangut lugenud Martin Helme sõnul on Kallas, Jaani ja Vaher rahvale nädalaid süstemaatiliselt valetanud. Kus on aga meedia huvi? Kuhu jääb pidev ja katkematu nutulaul, nagu nägime seda Kert Kingo puhul?

Kujutate ette, et meil on riigi ühe olulisema jõustruktuuri juhina mees, kes lihtsalt luuletab kokku relvastatud riigipöörde ohu ning valetab oma ameti tarbetut jõukasutust õigustades kodanikele näkku niivõrd olulises küsimuses? Tekib ikka ja jälle küsimus, mis riik see selline on? Kui nüüd ei järgne Vaheri jamadele distsiplinaarseid samme ning vastutust ei võta samuti valetanud siseminister Jaani ja peaminister Kaja Kallas, siis on vastus ühene. See siin on ohlokraatia, kõige ebamoraalsema ja halvema massi valitsus, jõuguvalitsus, millele ei peaks kuuluma kodanike kuulekus, rääkimata usaldusest. 

Kui piimamannerg ja tšello kujutavad endast ohtu põhiseaduslikule korrale, siis palju enam kujutab seda relvastatud riigipöörde ohu osas valetav politseijuht.