Siseminister Mart Helme. Foto: Siseministeerium

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna esimees, siseminister Mart Helme väljendas arvamust, et tavakodanikel ei peaks olema võimalust omada enesekaitseks poolautomaatseid relvi.

„Ma isiklikult arvan, et poolautomaatrelvad ei peaks olema tsiviilkäibes," vahendab Helme sõnu Eesti Päevaleht.

Samas lisas Helme, et totaalset relvakeeldu ta ei poolda.

"Oma vara kaitseks väikelaskerelvad revolvrite näol võiksid ikka olla. Pikkadest püssidest rääkides – jahimeestel, sportlastel kindlasti võiksid olla," märkis ta.

Kui niisugune seisukoht saaks jõustatud seadusemuudatusena, siis peaks kodanikud loobuma nii enesekaitseks omatavatest poolautomaatsetest vintraudsetest püssidest kui ka püstolitest, mis kujutavad endast samuti poolautomaatseid relvi.

Eesti Päevaleht toob esile, et Helme seisukohale piirata kodanike õigust omada enesekaitseks relvi oponeeris endine sotsist siseminister Andres Anvelt, kes ei jaga EKRE esimehe vaadet, nagu ei tohiks kodanikel poolautomaatseid relvi olla.

"Ma ei tolereeri, et üksiksündmuste pealt võtame inimestelt ära väga olulise õiguse end kaitsta," märkis Anvelt, olgugi et tavaliselt on just vasakpoolsed olnud need, kes soovivad relvaomamise õigust piirata, samal ajal kui parempoolsed seisavad selle õiguse kaitsel.

Käesoleva aasta veebruaris vahendas Objektiiv uudist selle kohta, et siseminister Helme ülendas tema juhitava ministeeriumi sisejulgeoleku eest vastutavaks asekantsleriks Veiko Kommusaare, kes 2015. aastal kaitses toona sotside juhitud ministeeriumi ametnikuna plaani võtta kodanikelt õigus omada enesekaitseks rohkem kui üht tulirelva ja seegi pidanuks olema püstol või revolver.

Helme seisukohale vastupidist vaadet väljendas aga Postimehes avaldatud arvamusloos EKRE aseesimees Jaak Madison, kelle sõnul ei ole Eestis vajadust relvaseaduse põhimõtteliseks muutmiseks, vaid pigem on probleem selle rakendamises.

"Vajadus on luua konkreetne test, millega psühhiaatrilises kontrollis vähendatakse miinimumini ebasobivate isikute võimalust omandada seaduslik tulirelv. Ülejäänud kodanikele peab see olema aga soositud – mida rohkem on meil enesekindlaid kodanikke, kes on suutelised end ja oma peret kaitsma, seda tugevamalt püsivad ka riigi alustalad," toonitas Madison.

Toimetas Varro Vooglaid