Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna esimehe Mart Helme sõnul on kodumaine ametnikkond ja teatud poliitilised ringkonnad võtnud eesmärgiks Rail Baltic “ära teha”, maksku mis maksab. Ent maksma läheb see palju. Helme sõnul maksame me Rail Balticut veel mitmete põlvkondade kaupa tagantjärele.  

Mart Helme hinnangul olid teisipäeval riigikogus peetud Rail Balticu teemalised ettekanded eranditult tasemel. “Ettekanded olid rahulikud, ratsionaalsed ja spetsialistide analüüsidele tuginevad. See materjal peaks jõudma kõigi Eesti inimesteni, et nad võiksid rahulikult kujundada oma seisukoha,” ütleb Helme.

Riigikogu kõnepuldis müristas Mart Helme ideoloogilise põmmpäisuse vastu:

“Ma alustaksin niimoodi: on põmmpead ja on ideoloogilised põmmpead. Põmmpead on need, kes ei saa üldse mitte millestki aru, ideoloogilised põmmpead on need, kes saavad tegelikult väga hästi aru, aga raiuvad ikka üht. Me oleme täna juba siin saalis kuulnud ka küsimuste näol seda ideoloogilist põmmpäisust.”

“See tähendab seda, et ükskõik kui ilusti, ükskõik kui kenade numbritega, ükskõik kui selgete argumentidega mingid asjad laua peale ei panda, vastu tuleb ikka ideoloogiliselt põmmpäine jutt: meil on vaja kiiret ühendust Euroopaga, meil on vaja seda, teist ja kolmandat, me saame Euroopast raha, me peame selle ära kasutama, meil on vaja siduda ennast Soomega, meil on vaja ennast siduda ennast lahti Venemaaga,” jätkas Helme.

“Kõik need seisukohad on siin juba kõikide ettekandjate poolt põrmustatud. Ja siis, kui enam midagi muud öelda ei ole, öeldakse: aga te töötate ju Putini hüvanguks, te olete Kremli agendid. Mitte midagi muud enam öelda ei ole ja siis tullakse sellise naeruväärsusega lagedale,” ütles Helme Riigikogu kõnepuldist.

Helme sõnul on riigikogu koridorides Rail Balticu küsimuses kohatud palju ideoloogilist survet, et Rail Baltic tuleb ära teha vaatamata sellele, mis see maksma läheb. “Ent nagu me siin saalis praegu ettekannetest kuulsime, on ideoloogilised hinnangud äärmiselt küsitavad,” on Helme veendunud.

Riigikogu saalis peetud kõnes lükkas Mart Helme ümber väited nagu oleks EKRE või teised Rail Balticu kriitikud tõhusa raudteeühenduse vastu Euroopaga:

“Kui te tähelepanelikult kuulasite, siis te saite aru, et mitte keegi, ei Martin Helme ega ka meie kutsutud ettekandjad ei öelnud, et nad on Rail Balticu või Rail Baltica vastu. Ei ole vastu, ei ole Euroopaga ühendamise vastu, ei ole raudtee ehitamise vastu. Oleme selle viisi vastu, kuidas seda tehakse. Oleme selle vastu, et me raiskame raha, oleme selle vastu, et me ei tee asju odavamalt ja ratsionaalsemalt, nii nagu lätlased ja leedulased.”

“Oleme selle vastu, et me ei võta Euroopast raha, mida me saame kasutada nii, et isegi kui raudteed ei tule, siis see ei läheks raisku. Oleme selle vastu, et me praegu oleme nii nagu kergemeelsed kiirlaenu võtjad, kes pärandavad oma võlad ka lastele ja lastelastele,” manitses Helme.

Teisipäeval, 13. detsembril arutati riigikogu suures saalis Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna ettepanekul olulise tähtsusega riikliku küsimusena Rail Balticu tulevikku.

Ettekandega astusid üles juhtimisteaduste dotsent Endel Oja, Eesti Ostu- ja Tarneahelate Juhtimise Ühingu auliige Illimar Paul, MTÜ Avalikult Rail Balticust juhatuse liige Priit Humal ning EKRE riigikogu fraktsiooni esimees Martin Helme.