Foto: Scanpix

Rahandusminister Martin Helme (EKRE) kinnitas eile raadiosaates "Räägime asjast", et abielureferendum toimub 25. aprillil ning et kuupäev on kooskõlastatud ka valimisteenistusega.

Martin Helme rääkis saates, et sel nädalal pandi rahvahääletust kavandava demokraatia töörühma koosolekul paika, et referendum võiks toimuda 25. aprillil. Helme sõnul kooskõlastati kuupäev ka valimisteenistusega, kelle sõnul kuupäev põhimõtteliselt sobib.

Helme sõnul oleks vaja nüüd parlamendis vastavasisuline otsus vastu võtta enne veebruari lõppu, kuid minister avaldas lootust, et ehk jõuab asi riigikogus otsuseni isegi novembri lõpuks.

Martin Helme kirjeldas saates, et küsimuse sõnastamine on keerukas, kuna nüansse on palju. Tema sõnul on üks võimalus küsida, kas Eestis sõlmitakse või registreeritakse ainult mehe ja naise vahelist liitu. "See on veidi kitsam, see räägib sellest, mida Eesti ametiasutused teevad või ei tee," ütles Helme.

Teine võimalus oleks küsida, kas Eestis kehtib või kas Eestis tunnustatakse vaid mehe ja naise vahelist liitu. "Sellega paneme ka piiri peale sellele, et kui kuskil mujal riigis on sõlmitud samasooline tsiviilpartnerlus või abielu, mida ju mitmes Euroopa riigis on, siis et ka sellises mujal riigis sõlmitud liite ei tunnistata või ei käsitleta Eestis kehtivate asjadena."

Nii Mart kui Martin Helme hinnangul ei läheks viimane vastuollu rahvusvahelise õigusega.

Demokraatia töögruppi kuuluvad EKRE-st Martin Helme ja Jaak Valge, Isamaast Urmas Reinsalu ja Helir-Valdor Seeder, Keskerakonnast Mailis Reps ja Andrei Korobeinik.

Toimetas Martin Vaher