Riigikogu liige Martin Helme. Foto: Riigikogu/Erik Peinar

Kuigi tulevane majandusminister Taavi Aas väitis eile, et aktsiisilangetusi pole tänase eelarve juures võimalik teha, kinnitas tulevane rahandusminister Martin Helme täna, et pole võimalust, et aktsiisilangused ära jäävad, sest need on koalitsioonileppes kokku lepitud, vahendab Delfi.

"Võimalust, et aktsiisilangetused ära jäävad, ei ole, sest see on koalitsioonileppes kokku lepitud. Hetkel on vaid lahtine millal, mida ja kui suures ulatuses langetatakse. Selgus saabub loodetavasti maikuu jooksul," ütles EKRE aseesimees ja tulevane rahandusminister Martin Helme täna vastuseks eile keskerakondlasest tulevase majandusministri Taavi Aasa väitele, et tänase eelarve juures pole võimalik aktsiisilangetusi teha.

Aasa sõnul polevat võimalik eelarve tasakaalu rikkumata praegu aktsiise langetada:

"Tegelikult on algusest peale kokku lepitud, et ühelt poolt tuleb maksurahu – et mingisuguseid maksutõuse, maksumuutusi ei tule – ja teiselt poolt, arvestades meie eelarvetasakaalu, siis ega ei ole seal ka mänguruumi ühegi maksu alandamisega. Aktsiiside langetamine tähendab ikkagi eelkõige väiksemat tulu ja kui meie eelarve on niigi väikeses miinuses, suurendab iga väiksem muutus seda."

Helme vaidleb aga vastu – kuna koalitsioonileppesse on kirjutatud kaks punkti, mis näevad ette aktsiiside langetamist, siis on nende langetamine vaid aja küsimus. Näiteks alkoholiaktsiisi alandamist puudutav punkt on lepingus sõnastatud järgmiselt: "Seame eesmärgiks maksutulude Eestisse tagasi toomise ning piirikaubanduse ohjeldamise läbi aktsiiside langetamise."

"Sisuliselt lepiti kokku, et eesmärgiks on langetada nii alkoholi, diisli, elektri, gaasi kui ka tubaka aktsiisi. Kuna koalitsioonikõneluste pidajatel puudus kogu vajalik informatsioon eelarve- ja maksuseisu kohta, lepiti kokku, et lepingus ei fikseerita täpseid määrasid ega ka rakendamise kuupäeva, vaid selle info toob uus rahandusminister valitsusse siis, kui ta on saanud ministeeriumis kogu vajaliku info ja analüüsi tehtud," selgitas Helme.

Toimetas Martin Vaher