EKRE esimees Martin Helme. Foto: uueduudised.ee

Riigikogu juhatuse aseesimees Martin Helme (EKRE) jättis kinnitamata skandaali sattunud Marko Mihkelsoni (Reformierakond) välislähetuse, kuna tema mainega inimene ei sobi Helme arvates mitte mingil juhul Eesti riigi ametlikuks näoks välissuhtluses. Helme leiab, et Mihkelson teeb lihtsalt meie mainet rahvusvaheliselt iga päev maatasa.

Helme kirjutas sotsiaalmeedias, et riigikogu juhatuse üks ülesannetest on kinnitada riigikogu liikmete välislähetused ning tavaliselt on tegemist formaalsusega – saadikud sõidavad kas oma kuluhüvitistega konverentsidele või poliitilistele üritustele või siis komisjonid teevad oma ametlikke visiite teiste parlamentide juurde. "Vaidlusi reeglina ei teki, pigem hoiame silma peal, et vajalikud dokumendid on korras ja tegevus toimub eelarve piires," selgitas Helme.

"Sel nädalal tõmbasin aga kriipsu peale lähetusele, millega ma ei saa sisu poolest nõus olla. Marko Mihkelson soovis sõita välislähetusse. Alguses väliskomisjoni rahaga, kui selle ära blokeerisin, siis oma kuluhüvitistega. Ma ei ole nõus. Ma ei ole nõus, et Mihkelson käib ükskõik kus, olles lähetatud riigikogu poolt, esindades Eesti riiki ja riigikogu," on Helme resoluutne.

"Oma palga eest, palun, sõida palju tahad, ehkki loodan, et võimalikult varsti ei pea Eesti maksumaksja talle ka enam palka maksma. Aga riigikogu liikmena, komisjoni esimehena ei saa tema mainega inimene kusagile minna. Loodan, et nii tema ise kui tema fraktsioonikaaslased saavad aru, et ta ei sobi lihtsalt mitte mingil juhul Eesti riigi ametlikuks näoks välissuhtluses. Ta teeb lihtsalt meie mainet rahvusvaheliselt iga päev maatasa!" põhjendas Helme Mihkelsoni välislähetuse blokeerimist. 

"Mul juhatuse liikmena ei ole võimalik otsustada, et ta peab komisjoni juhi kohalt lahkuma. Seda saavad otsustada komisjoni liikmed. Samuti ei saa mitte keegi lahti lasta riigikogu liiget muul moel kui valimistel. Aga ma saan omalt poolt ära hoida selle, et Mihkelson meid ametlikult välismaal esindab. Ehk mõistavad ka väliskomisjoni liikmed, et niisugust komisjoni esimeest, kes oma tööülesandeid ei saa nagunii täita, ei ole mõtet edasi ametis pidada," kirjutas Helme lõpetuseks.

Toimetas Martin Vaher