President Alar Karis koos abikaasaga vabariigi aastapäeva pidustustel, 24. veebruaril 2022, Tallinnas. Foto: Siim Lõvi/ERR

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) esimees Martin Helme teatas eile sotsiaalmeedias, et nende riigikogu fraktsioon otsustas vabariigi aastapäeval presidendi vastuvõtule mitte minna, kuna president Alar Karis alandas nende arvates enamikke riigikogu liikmeid kutsumata jättes nii presidendi kui ka rahva poolt valitud parlamendi institutsiooni.

Avaldame alljärgnevalt Martin Helme postituse täismahus:

Otsustasime täna [eile, 24. jaanuaril – toim.] fraktsioonis, et meie saadikud 24.02 presidendi vastuvõtule ei lähe.

Suur kaotus see ei ole, meie saadikud on üldiselt sellest üritusest üsna loiult nagunii osa võtnud, igaüks on ise vaadanud, kuidas seda päeva paremini tähistada, kuid hetkel on asi siiski põhimõtteline.

Oleme rahvuskonservatiivid. Konservatiivsus tähendab seda, et me hoiame traditsioone, sest mõistame nende olulisust ühiskonna sidususe ja järjepidevuse hoidmisel. Praegu on traditsiooni kergekäeliselt lõhutud ja see on vale ning halb. Konservatiivsus tähendab ka seda, et meile on tähtsad tugevad institutsioonid, mis hoiavad riiki ja ühiskonda stabiilsena. Kahjuks on meil ridamisi olnud presidendi ametis inimesi, kes on traditsioonide ehitamise asemel neid lõhkunud ja institutsioonide tugevdamise asemel neid häbistanud, labastanud või alandanud. Karis alandas praegu nii presidendi kui rahva poolt valitud parlamendi institutsiooni.

Rahvuslus tähendab aga, et on teatav iseenesestmõistetav solidaarsus. Me hoiame omadega kokku ja omadeks – eriti Vabariigi aastapäeval – on eestlased. Ma ei saa kuidagi hea tundega minna vastuvõtule, kui samal ajal on saadetud välja selge signaal, et suurem osa minu fraktsioonikaaslastest (ja seeläbi meie valijatest!) on kuidagi teisejärgulised, vähem väärt, kui mina. Mu meelest on see ülimalt halb maitse presidendi poolt võtta parlamendilt küll vastu amet ja selle ametiga kaasas käivad hüved, samuti oma institutsiooni eelarve, aga siis seda talle ameti andnud institutsiooni niimoodi madaldada. Mage, lihtsalt mage.

Õnneks on meie erakond juba aastaid korraldanud ürituse, mis justnimelt lähtub rahvuslikust kokkuhoidmise, väärikuse ja uhkuse soovist. Selleks on Vabariigi aastapäeva õhtul Vabaduse väljakul toimuv tõrvikurongkäik. Me oleme kõik seal. Tulge ka!

Toimetas Martin Vaher