Martin Helme. Foto: Illimar Toomet

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) esimees Martin Helme ütles poliitikasaates "Räägime asjast", et inimesed ja ettevõtted võiksid tekitada riigile hinnašoki ja jätta oma elektriarve eest maksmata, sest muud moodi valitsus aru pähe ei võta, vahendavad Uued Uudised.

Helme sõnul näitab Kaja Kallase jutt, et tema ei ole hinnatõusus süüdi, peaministri meeleseisundit, mis aga ei ole peaministrile kohane.

"Küsimus on selles, et Kaja Kallas on vastutav. Me oleme suvest saadik rääkinud, et elektrihinna tõusu puhul on vaja ette võtta kaks-kolm lihtsat asja, mis langetab elektri hinda. Valitsuses ei ole seda teinud," märkis Helme.

"Minu üleskutse on jätta elektriarve maksmata, tuleb mis tuleb. Ja kui pärast tuleb ikkagi maksta, siis tuleb maksta, aga esimese hooga keelduge neid arveid maksmast. Teistmoodi see valitsus ja Eesti Energia aru pähe ei võta, neile tuleb vastu tekitada hinnašokk, et maksed lihtsalt ei laeku."

Helme sõnul peaksid ka ettevõtted ütlema, et andke andeks, sellel kuul me ei maksa ei tulu ega sotsmaksu ega käibemaksu, sest valitsus ajab meid pankrotti.

"Kas me läheme pankrotti kaks kuud hiljem või kaks kuud varem, mis vahet seal on. Surm siin või Siberis nagu vanasti öeldi. Me oleme jõudmas sellesse faasi, kus inimestel enam ei ole võimalik öelda, et kannatame ära, nagu eestlased ikka armastavad öelda. Aga miks me peame kannatama? Meil on 21. sajand, nagu meile kogu aeg räägitakse. Inimesed saavad muuta oma sugu, kui hommikul üles tõustes tuju tuleb ja mida kõike veel. Meil on 21. sajand, aga elama peame nagu kaheksateistkümnendal sajandil pärast Põhjasõda."

Helme kordas oma üleskutset ja lubas kustutada kõik elektrivõlgnevused

"Jah, tegin üleskutse inimestel jätta oma hiigelsuured elektriarved maksmata! Kordan seda üleskutset ja kutsun sellega liituma ka ettevõtteid! Ühtlasi: kui EKRE tuleb võimule, siis kuulutame välja energiavõlgade amnestia ehk kustutame kõik elektrivõlgnevused," kirjutab Martin Helme sotsiaalmeedias.

"Mitte midagi sellest, mis praegu toimub, ei ole normaalne. Mitte midagi praeguste elektriarvete puhul ei oma pistmist turumajanduse, kapitalismi, lepingutest kinni pidamise või kulupõhisusega. Tegemist on uskumatult jultunud varandusliku ümberjagamise protsessiga, kõige ehedama tagurpidi Robin Hoodi skeemiga, et võtame vaestelt ja anname rikastele.

Meie kõigi taskust kooritakse ilma ühegi tegeliku põhjuseta hiigelsummad raha, mis koondatakse väga väikese grupi ettevõtete ja inimeste kätte, aga mis peamine, suures osas just valitsuse kätte. Meil toimub vaeste puruvaeseks tegemine ja keskklassi vaesteks tegemine. Meil toimub majanduse totaalne riigistamine tehislikult tekitatud energiakriisi nime all.

Kui valitsus on rahvavaenulik siis on igati paslik, et rahvas on valitsuse vaenulik. Ja astub samme selle valitsuse võimult tõrjumiseks.

Jah, ma tean küll, eestlastel on luudeni sees suhtumine, et kui poomisele kamandatakse, küsime, kas nöör tuleb endal kaasa võtta. Nüüd kuulen ja näen hüüatusi, et ai kurjam, Martin tahab meile veelgi suuremat jama kaela. Kui me maksmata jätame, siis tulevad veel intressid ja inkassaatorid ja täiturid.

No kuulge, tuletame ikka meelde vana tõde, et kui sina oled pangale võlgu miljon eurot, on sul probleem, kui sa oled pangale võlgu sada miljonit, on pangal probleem. Kui sa oled elektri eest võlgu tuhat eurot, on sul probleem, kui 10 000 inimest on elektri eest võlgu 1000 eurot, on Eesti Energial ja Kaja Kallase valitsusel probleem. Eesti elu ei pea olema asümmeetriline, et valitsus saab meie kõigi elu põrguks teha aga valitsusele endale ei järgne sellest mitte mingeid ebameeldivusi. Pöörame selle sümmeetria ümber ometi!

Muidugi ei ole mõtet võitlusse minna, kui sa kardad pihta saada. Siis tuleb lihtsalt leppida nende purukestega, mida rahvavaenulik valitsus suvatseb sulle irvitades pudistada, nõudes enne prääksudega kükkhüppeid sotsiaalabi järjekorras.

Mina sellises riigis elada ei taha. Mina tahaks, et rahvas end kokku võtaks ja maksma paneks. Kaua inimesed lasevad end pügada idiootidele mõeldud juttudega turumajanduse mehhanismist ja sellest, kuidas ongi vaja hakata tarbimist piirama?

Hästi, jaanuaris müüd kuldhambad maha, laenad ämmalt raha ja maksad arve ära, jäädes selle eest võlgu oma telefoni arve, autoliisingu ja lapse trenniraha. Edasi? Mis veebruaris saab, kui tuleb veel suurem arve? Mis märtsis saab? Selleks ajaks on võlg nagunii juba õige mitu tuhat eurot. Ehk on mõistlik siis juba selle summa eest endale oma tootmine püsti panna ja kõigile päise päeva ajal röövijatele keskmist sõrme näidata? Lõigaku siis pealegi juhtmed läbi. Off the grid, baby!

Üheski teises Euroopa riigis ei lüpsta oma inimesi nii, nagu Eestis. Meil lüpstakse, sest saab. Aitab juba, ajame selja sirgu! Seisame enda väärikuse ja vara eest!"

Toimetas Martin Vaher