"Kui me ütleme, et riigikohtu kohtunikud võiksid olla rahva poolt valitud ja selle peale öeldakse meile, et te olete nagu Stalini Nõukogude Liit, siis mul on raske üldse mõelda, kuidas me seda arutelu jätkame ja millest me omavahel üldse räägime," kommenteerib Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna aseesimees Martin Helme kriitikat, mis on EKRE poolt kavandatavale justiitsreformile osaks saanud.

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsioonis käisid külas riigikohtu esimees Priit Pikamäe ja õiguskantsler Ülle Madise. Objektiiv uuris Martin Helmelt, mida oli Eesti põhiseadusliku õiguskorra valvuritel EKRE fraktsioonile kosta. Juttu tuleb ka EKRE poolt kavandatavast justiitsreformist.

"Need olid kaks eraldi kohtumist. Priit Pikamäe käis meile tutvustamas riigikohtu kohtuniku kandidaati, kelleks on tema poolt välja valitud Heiki Loot. See on üks parlamentaarse töö osa, kuna riigikohtu kohtunikke, erinevalt alama astme kohtunikest, kinnitab riigikogu," selgitas Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna aseesimees Martin Helme Objektiivile.

"Meie fraktsioonil on kõikidele riigikohtu kohtunikele alati pool tosinat lakmustesti küsimust. Üks küsimus puudutab Eesti suveräänsust ja Euroopa Liidu föderaliseerumisplaane, teine seda, kas abort on Eesti põhiseaduse järgi lubatud või mitte ning kas sündimata inimelu on põhiseaduse kaitse all. Siis on küsimus, kas Eesti saaks või peaks osalema teiste riikide võlgade maksmises. Küsimus on ka selle kohta, kas sõlmitud ja allakirjutatud, aga mitte veel ratifitseeritud piirileping Venemaaga on põhiseadusega kooskõlas või mitte," loetleb Helme kontrollküsimusi riigikohtu kandidaatidele.

"Selle põhjal, millised on vastused ja vastustest kõrvalehiilimised, kujundab fraktsioon ka oma seisukoha riigikohtu kohtuniku kandidaadist."

"Riigikohtu esimehega on meil aga omad kanad kitkuda, kuna ta väga teravalt, ja ütleksin, et tõejärgse ajastu propagandavõtteid kasutades, ründas meie ettepanekuid Eesti justiitsüsteemi parandamiseks või reformimiseks. Siin ikkagi lasti käiku kõige ehedamad stalinistlikud võtted, süüdistades meid stalinismis," räägib Helme.

"Kui me ütleme, et riigikohtu kohtunikud võiksid olla rahva poolt valitud ja selle peale öeldakse meile, et te olete nagu Stalini Nõukogude Liit, siis mul on raske üldse mõelda, kuidas me seda arutelu jätkame ja millest me omavahel üldse räägime."

"Teine kohtumine oli meil ka parlamentaarse töö üks osa – õiguskantsler käib meil külas, tutvustab meile murekohti, mis temani jõuavad, ja küsib meilt meie murekohtade üle. Rääkisime temaga pikalt-laialt süvariigist ehk sellest, kuidas Eestis kuritarvitatakse justiitsvõimu, kuidas inimeste järele nuhkimine – mida meil on raske tõestada, kuid millest meil on indikatsioonid – toimub meil massiliselt ja kuidas kohtumenetlus ja uurimismenetlus on Eestis muutunud karistuse eraldi liigiks," loetleb Martin Helme teemasid, mis õiguskantsler Ülle Madisega kõne alla tulid.

Intervjuus tuleb juttu veel EKRE poolt kavandatavast justiitsreformist, võrdlusest Poola justiitsreformiga ning hoobadest, millega EKRE kavatseb ulatusliku reformi ellu viia.

Vaadake lisa videost!

Toimetas Markus Järvi.