Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna aseesimees Martin Helme kommenteeris Objektiivile antud usutluses poliitikute, riigiametnike ja rahvusringhäälingu reaktsioone tema seisukohale, et vene rahvusest välisminister Marina Kaljurand ei sobi Eesti presidendiks.

Martin Helme selgitas, et Marina Kaljuranna rahvus – et ta pole eestlane, vaid venelane –  on vaid üks vastuargument, millest ei olnud kõnekoosolekul Viljandis pikemalt juttu. Põhjalikumalt räägiti küll presidendivalimistest ning Kaljuranna kui poliitiku sobivusest või mittesobivusest.

"Meie oleme rahvuslik erakond, kelle jaoks rahvus ei ole lihtsalt sõnakõlks, vaid omab olulist osa nii poliitilisest mõtlemisest kui identiteedist. Ma olin väga hämmastunud sellest, missugune tohutu plejaad eugeenikuid meil Eestis on, kes kõik hakkasid grammiga kaaluma verepuhtust minu enda suguvõsas või Mart Helme suguvõsas. Me ei ole kunagi taga ajanud tõupuhast eestlast või arvanud, et me leiame geneetilisest õige eestlase. Me räägime ikkagi rahvuslusest kui identiteedi osast, kui kultuuri juurest," ütles Martin Helme ja lisas, et see nn skandaal on selgelt koordineeritud ja initsieeritud rünnak tema isiku ja erakonna pihta, mille taustaks on EKRE populaarse kasv.

Võrdõigusvolinik Liisa Pakosta on nimetanud Martin Helme seisukohta lausa seaduserikkumiseks.

"Võrdõigusvoliniku lagedale tulemisega märgiti maha uus piir Eestis, kus tehti puust ette ja punaseks, et tegemist on keelatud tegevuse ja seaduserikkumisega," tõdes Helme. "Rääkida kellegi rahvusest, öelda, et minu poliitiline eelistus on eestlane rahvusena, on kriminaalne, keelatud ja Liisa Pakosta arvates karistust vääriv. Ja see tähendab, et me elame riigis, kus ei ole mõtte-, südametunnistuse ega sõnavabadust. Vähemalt enam ei aktsepteerita seda niisugusel moel, nagu me siiamaani oleme asjast aru saanud."

"Kadaka-aarialikkusest" kõnelenud president Toomas Hendrik Ilvese kohta märkis Martin Helme, et Ilves on ise puhas kadaka-eurooplane, kes on korduvalt häbenenud eesti rahvast ja tõenäoliselt häbeneb ka oma rahvust.

Helme sõnul on EKRE ridades erinevate rahvuste esindajaid, kes pooldavad erakonna seisukohti.

Kommenteerides ERRi kultuuriportaalis avaldatud nn näidendit "EKRE kahekõne rahvaga", ütles Martin Helme: "Ma olen korduvalt võtnud väga jõuliselt sõna sõnavabaduse kaitseks ja arvan, et iga inimene peab saama ennast väljendada nii, nagu ta tahab. Mulle ei tuleks pähegi, et ma ütleks mõnele inimesele, et ära kirjuta nii, ära arva või mõtle või ütle nii."

"Küsimus on selles, kas ERR kui maksumaksja rahastatud ja väga selgete reeglite järgi tegutsev avalik asutus peab tiražeerima kõike. Kas iga andetu, sõltuvuse ja enesehaletsuse käes vaevlev hakatis, kes midagi paberile viskab, peab saama eetrit ERRis? See on tegelik küsimus. Mis on nende valikukriteeriumid, et nad ühte taolist asja avaldavad ja teist taolist asja ei avalda?" küsis Helme.

"Me kõik ju näeme mustrit, et ERR teeb nalja alati rahvuslike mõtete ja aadete üle, ilgub ja mõnitab alati oma naljasaadetes, mis ei ole alati kuigi naljakad, aga hea küll, see on ka maitse küsimus… Aga see on alati ühekülgne. Alati võetakse konservatiivsete, rahvuslike jõudude kallal ja mitte kellegi teise kallal. Siit joonistub välja väga selge kallutatus, väga selge poliitiline agenda, ja see ei ole lubatud seaduste ja ERRi enda reeglite järgi."