Martin Helme riigikogus. Foto: Scanpix

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna riigikogu fraktsiooni esimees Martin Helme toonitas parlamendis peetud kõnes, et sotsid õhutavad teadlikult ühiskondlikke pingeid, samal ajal kui Isamaa võtab rändeleppega liitumise ärahoidmise asemel poose. Avaldame Helme sõnavõtu tervikkujul.

Head kolleegid!

Loomulikult, meie oleme erakond, kes on algusest saadik pooldanud seda, et debatt oleks siin saalis. Meil ei ole siin mingisugust probleemi, me hea meelega näeme, kuidas inimesed vajutavad nuppu nii parandusettepanekute puhul kui lõpphääletuse puhul. Ja olekski väga sümpaatne, kui poliitiline debatt alati olekski kõnede tasemel. Paraku me näeme seda, kuidas Eesti ainus tõeline äärmuslik ja radikaalne poliitiline jõud ehk sotsiaaldemokraadid eskaleerivad ühiskondlikku konflikti piirini, kus vägivald on põhimõtteliselt käega katsutav.

Ma tahan kõigile täiesti selgelt öelda inimesena, kes kõrval seisis: täna alustasid vägivalda sotsid. Indrek Tarand tungis kallale korraldajatele ja hakkas laamendama. Ta oli kõigele lisaks veel ka purjus. Teie alustasite vägivallaga ja siis kiunute, kui meie seda vägivalda üritame vaos hoida. Me kutsusime kohale turvamehed ja lõpetasime selle olukorra seal ära, aga ei ole vaja tulla rääkima sellest, kuidas EKRE on asja teravaks ajanud. Asja on teravaks ajanud need jõud Eestis, kes tegelevad süstemaatiliselt rahvusriigi lammutamisega, põhiseadusliku korra õõnestamisega, rahvuslaste hurjutamisega, Euroopa ühendriikide ehitamisega. Ja sellele tulebki vastu hakata. Hea on, kui sellele saab vastu hakata kõnedega, veel parem, kui sellele hakkab rahvas vastu valimiskastide juures, aga kui muid vahendeid ei ole, siis tuleb kasutada kõiki vahendeid, mis rahval on.

Nüüd ma tahaksin rääkida Isamaa positsioonist. Suurepärane ja lausa sümpaatne, et Isamaa on ränderaamistiku või rändelepingu või rändepakti vastane. See "raamistik" on ju tegelikult eufemism ja eksitav, mingisugune leidsõna. Peabki olema, peabki olema. Ränne mitte ainult ei hävita ära põlisrahvaste peremeheõigust oma kodumaal Euroopas, ränne hävitab ära ka võimaluse pidada mõistlikku demokraatlikku debatti. Tänane päev on selle parim tõestaja. Kui me ei kasuta seda õigust, mida kõik riigid on kasutanud aastasadu, et nad kontrollivad, kes tuleb, millal tuleb, kui kauaks tuleb, mis tingimustel tuleb nende territooriumile, siis ei ole võimalik mõne aja jooksul enam demokraatiat harrastada, lihtsalt ei ole võimalik. Poliitika fragmenteerub, muutub hõimupõhiseks ja muutub vägivaldseks.

Sellised riigid nagu Rootsi, Prantsusmaa, mõnedes kohtades ka Suurbritannia on sisuliselt madalatasemelise kodusõja permanentses seisundis. Ja inimesed, kes meile tulevad ja räägivad siin muinasjutte sellest, kuidas mitte midagi ei juhtu, kujutavad nagu ette, et meil silmi peas ei ole, et me ei tea, mis maailmas toimub, et me ei saa aru, kuhu protsessid viivad. Võib-olla homme tõesti mitte midagi ei juhtu, võib-olla isegi ülehomme mitte midagi ei juhtu, aga protsess on täiesti selge, trend on täiesti selge ja sellele ei saa anda oma nõusolekut.

Mul on muidugi kahju, et Isamaa rahuldub sellega, et ta võtab poosi, fikseerib oma vastuseisu, aga lõpuni ei ole nõus minema. Me teame, et sotsid on nõus, sotsid selles mõttes ainsad, ainus poliitiline jõud siin saalis, kes on nõus sisse võtma tõelist poliitilist kahju, et läbi suruda oma jälki ideoloogiat. Isamaa võtab ainult poosi, aga ei ole valmis laskma põhja riigieelarvet, ei ole valmis laskma põhja valitsust, kui teist teerulliga üle sõidetakse, ei ole valmis hääletama selle poolt, et see tuleks valitsusse tagasi, kus te seda uuesti blokiksite. See on poos, mida te võtate. Meie ei võta poose. Me tegutseme ja ütleme täiesti selgelt: oleme valmis edasi eskaleerima. Aitäh!