"Ükski poliitik ei tagasta rahvale võimu. Rahvas peab selle võimu võtma. Poliitikutele ei tohi jätta valikutki," ütles Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna aseesimees Martin Helme rahvaalgatusõigust nõudval meeleavaldusel Objektiivile. 

EKRE riigikogu fraktsiooni esimehe Martin Helme meelest oli rahvaalgatusõigust nõudva meeleavalduse korraldamine väga oluline ja põhiseadusliku korra vastase riigipöörde aastapäev 12. märts selleks hästi valitud päev.

"Sõnumi tõstatamine ja meelde tuletamine riigikogule, et kõrgeima riigivõimu kandja tahab otsustada ka valimiste vahelisel ajal riigiasjade üle, on ülioluline. Ma väga loodan, et sellest küsimusest õnnestub järgmiste riigikogu valimiste eel teha üks nendest teemadest, mille üle me vaidleme ja mille järgi saab rahvas riigikogu valimistel ka oma otsuse langetada," ütles Martin Helme.

Põhiseadusliku korra vastase riigipöörde aastapäeval on põhjust pärida, miks ei suuda riigikogu heastada vabadussõjalastele tehtud ülekohut ja elimineerida meie ajalooteadvusest ühte häbiplekki?

Martin Helme hinnangul on erinevate erakondade liikmetel erinevad põhjused. "Me kõik teame, mis on sotsiaaldemokraatide probleem. Nemad olid osalised, initsiaatorid ja kasusaajad riigipöördest. Sama kehtib IRL-i kohta, kes loeb ennast vähemalt vaimses mõttes tolleaegse Isamaaliidu järeltulijaks. Nad ei saa tunnistada, et nad olid riigipöörajad ja demokraatia lõpetajad Eestis. Sama idee võib olla ka mõnedel liberaalidel Keskerakonnast ja Reformierakonnast," loetleb Helme põhjuseid, miks ei suuda tänapäeva kartellierakonnad omaaegset ülekohut heastada.

Martin Helme näeb aga riigikogu liikmete käitumises palju tumedamaid toone ja märksa ohtlikumat mõtteviisi. "Tookord ikkagi suruti maha rahva poolt toetatud poliitiline jõud, kes seisis rahva eest kliki vastu. Mul on küll selline mulje jäänud mõnede kolleegidega vesteldes, et nende suhtumine on selline: õigesti tehti ja võib-olla on vaja tulevikus jällegi midagi taolist teha. Nii et ärme parem praegu hukka mõista seda, mida tookord tehti. See pole välja öeldud, aga ma näen mõnede inimeste silmadest, et see on mõtteviis, miks ei taheta tegeleda 34. aasta riigipöördega," arvab Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna aseesimees.

"Ükski poliitik ei tagasta rahvale võimu. Rahvas peab selle võimu võtma. Poliitikutele ei tohi jätta valikutki," toonitas Helme.

"Kuigi Eesti demokraatial on omad hädad, siis meil on ikkagi järel sõnavabadus ja organiseerumisvabadus. Meil on võimalus organiseeruda surve avaldamiseks nende poliitikute ja parteide vastu, kes ei tunnista meie põhiseaduse üht kõige olulisemat punkti: võim kuulub rahvale," rääkis Martin Helme.

Toimetas Markus Järvi