Briti piiripoliitika kohale on kerkinud Saksa kantsleri vari. Foto: Scanpix

Saksa kantsler Angela Merkel hoiatas Suurbritanniat tagajärgede eest, kui saareriik otsustab peatada Brexiti teostudes inimeste vaba liikumise Euroopa Liidust oma territooriumile.

Briti peaminister Theresa May on korduvalt kinnitanud, et kehtestab pärast lahkumise ametlikku vormistamist 2019. aastal immigratsiooni osas rangemad reeglid, kirjutab Express.

Merkel hoiatas aga, et May ei tohi oma maa piiride üle kontrolli haarata ning kui ta seda siiski teeb, tuleb Suurbritannial maksta hind.

Ja ta toonitas, et Euroopa Liit arvestab Brexiti läbirääkimiste käivitudes – mis selle aasta lõpu poole lõppude lõpuks juhtuma peaks – "jäämist" pooldanud Briti hääletajate vaadetega.

"Kui Briti valitsus lõpetab inimeste vaba liikumise, on sellel oma hind," teatas Saksa kantsler. "See pole pahatahtlik, aga nad ei tohi öelda, et ELi kodanikele tuleb ülempiiriks 100 000 või 200 000 ja mitte rohkem."

Kantsler sedastas: "See ei toimiks. Meil tuleks [siis] mõelda, millise takistuse me Euroopa poolt loome, et seda kompenseerida."

Lisaks tõotas ta, et Brexiti läbirääkimised tulevad "väga väga keerulised."