Veoautorelva eemaldamine Berliini jõuluturu juurest 20. detsembril. Foto: Tobias Schwarz, AFP/Scanpix

Berliini jõuluturul toime pandud verise veoautorünnaku taustal on tulnud avalikuks, et kantsler Angela Merkel sundis äsja Saksa ametiühinguid lubama raskeveokite rooli varjupaigataotlejaid.

Nagu kirjutab Express, avaldas Merkel autojuhtide ametiühingutele tugevat survet, et nood tõstaksid oskusteta varjupaigataotlejate väljaõppe tempot.

Septembris sõnas kantsler, et ettevõtted "peaksid kaaluma pagulaste värbamist ja väljaõpet veoautojuhtideks" sel ajal, kui nood ootavad vastuseid oma varjupaigataotlustele, kuna "riigis valitseb suur veoautojuhtide puudus."

Merkeli plaan oli muuta reegleid ning teha juhiloa omandamine pagulaste jaoks odavamaks. Süürlased saanuks vahetada oma juhiload kohaliku dokumendi vastu vaid 500 euro eest.

Ning "kuna iga pagulane ei saaks endale loomulikult isegi [seda summat] lubada, tahame me panna paika laenuandmise programmi, et nad saaksid selle raha laenuks võtta," selgitas Merkel.

"Ja siis, kui nad juba [rooli keeranud ja] tööd on teinud, võivad nad selle 500 eurot tagasi maksta. Ja lõppude lõpuks on ju veoautojuhte vaja igal pool."

Vastupanu kantsleri kavale juhtis Saksa elukutseliste veoautojuhtide ametiühing BDBK. Nende esimees Wolfgang Westermann toonitas: "Me ütleme konkreetse "ei" pagulaste kasutamisele veoautojuhtidena. Professionaalsed juhid peavad läbima põhjaliku ja kvalifitseeritud väljaõppe. Igaüht ei tohi lasta juhtima 40-tonnist veoautot."

Väidetavalt näitavad Berliini jõuluturu ründamiseks kasutatud veoauto GPS-andmed, et džihadist oli alguses veoki juhtimisega raskustes.

Omanik Ariel Zurawski sõnutsi "pidi [kaaperdaja] alguses sõitmist harjutama" ning veok liikus "kontrollimatult."

Nagu selgus hiljuti avaldatud Islamiriigi käsiraamatust, on moslemeid instrueeritud džihaadi nimel tekitama veoautodega veresauna ning tooma salve suurt uskmatute "saaki."

Viidates juulikuisele veoautorünnakule Prantsuse linnas Nice'is kui "suurepärasele näitele tapatalgutest", selgitati õppematerjalis, et suurel kiirusel korraldatud rünnak "lömastab [mittemoslemite] kehad, purustades samal ajal nende pead, torsod ja jäsemed transpordivahendi rataste all, jättes endast maha tapatalgute raja."

Veoautorünnakust Prantsusmaal oli ilmselt vähemalt ajalehtedest lugenud ka kantsler Merkel.

Angela Merkel 22. detsembril Saksa kriminaalpolitseis Berliini veoautorünnaku asjus seisukohta avaldamas. Foto: Tobias Schwarz, AFP/Scanpix
Angela Merkel 22. detsembril Saksa kriminaalpolitseis Berliini veoautorünnaku asjus seisukohta avaldamas. Foto: Tobias Schwarz, AFP/Scanpix