Endine Euroopa Parlamendi president Martin Schulz kannab oma südames unistust Suurest Euroopast. Nii pürgis mees äsjastel Saksa üldvalimistel kantsleriks loosungiga MEGA ehk Make Europe Great Again. Foto: Scanpix

Saksa kantsleri kohusetäitja Angela Merkeli erakonna esindajad hülgasid nädalavahetusel idee Euroopa Ühendriikidest aastaks 2025, mille esitasid sotsiaaldemokraadid, kellega loodetakse luua valitsuskoalitsioon.

Sageli Merkeli "paremaks käeks" kutsutav Volker Kauder kinnitas, et sotside liidri Martin Schulzi pakutud Euroopa Ühendriigid kujutaksid endast "ohtu Euroopa Liidule" ja õõnestaksid eurooplaste toetust projektile selle praegusel kujul.

Ta leidis samuti, et vähemalt praegu "liikmesriikide enamus Ühendriikide loomist ei toetaks."

Schulzi idee laitis maha ka kantsleri kantselei kaadriülem Peter Altmaier, kelle arvates liikmesriigid oma suveräänsust ei loovutaks.

Altmaier ütles, et "arutelu sellest, kas Euroopa peaks olema föderaalriik, riikide konföderatsioon või Ühendriigid, on teadlaste ja ajakirjanike jaoks – mitte Saksa välispoliitika jaoks."

Sest "Euroopa Ühendriikides läheks liikmesriikide suveräänsus üle Brüsselile ning paljudes Euroopa Liidu riikides poleks enamus selle poolt."

Ajalehe Bild poolt tellitud küsitluse valguses toetasid Schulzi ideed 30 protsenti sakslastest, vastu olid 48 protsenti.

Skeptiliseks jäi ka Merkel ise, kes aga kinnitas samas, et loodab näha aastaks 2025 Euroopas tihedamat kaitsekoostööd.

Kaitsekoostöö raames räägitakse aga paljude arvates Euroopa armeest, mis oleks sisuliselt osa "superriigi" struktuuridest.

Igal juhul kinnitasid väljendid "Euroopa Ühendriigid" ja "superriik" sel nädalavahetusel Euroopa peavoolumeedias kanda.

Mis puudutab koalitsioonikõnelusi Merkeli leeri ja sotside vahel, siis Kauderi lootustes "tulevad need jaanuaris."