Kommunistide naistepäeva puhul korraldatud feministide väljaastumine Mehhiko pealinnas Méxicos pööras pühapäeval 8. märtsil vägivaldseks kui märatsevad naised ründasid autosid, kaupluseid, riigiasutusi, monumente ja kirikuid.

Feministide erilise viha alla sattus taas México katedraal, mida loobiti värvipurkide, põlevate vedelike ja molotovi kokteilidega. Vägivallatseti ka katedraali kaitsma tulnud katoliiklaste ja naispolitseinike üksuse kallal, vahendab Catholic News Agency (CNA).

Naistevastase vägivalla ja femitsiidi vastase meeleavalduse osavõtjad ründasid samuti presidendipaleed, kus kõik ei läinud plaanipäraselt ja põletada ning muul viisil kannatada said hoopis demonstrandid. Demonstrantide viha alla sattusid veel autoaknad, tuletõrjeautod ja põlema pandi suvaliste hoonete uksed.

Valitsuse andmetel osales México demonstratsioonil 80 000 inimest. Väljaastumise korraldajateks olid abordiõiguse eest võitlevad feministid, kelle sõnul sooviti avaldada meelt riigis vohava naistevastase vägivalla ja femitsiidi vastu. Paljud demonstrandid kandsid näo ees rohelisi bandana rätikuid, mis Mehhikos sümboliseerivad "õigust" üsasisesele lapsetapule.

Ükskikud elupooldajad jagasid lendlehti, milles selgitati, et abort on samuti femitsiid, kuid need kas rebiti puruks ja/või pandi protesteerijate poolt põlema.

Naiste märatsemise tõttu said tõsiselt kannatada kirikud teisteski Mehhiko linnades, nagu näiteks Xalapas, Campeches ja Hermosillos.

Hermosillos rünnati maskides naiste poolt pühapäevasel missal osalejaid. Missalised olid sunnitud ennast kirikusse barrikadeerima, selleks et märatsejad kirikusse sisse laamendama ei pääseks.

Peale vägivalla lõppu rääkis Mehhiko peapiiskopkonna kõneisik uudisteagentuurile ACI Prensa: "Minu arust on oluline märkida, et väärtuste kriis ja vägivald naiste vastu peaksid meid ühendama, et me otsiksime rahuandi. Üksteise vastu tegutsemine ainult takistab vägivalla lõpetamist."

Üpris populaarseks on osutunud Twitteris leviv video, milles on näha kuidas katedraali ja seda kaitsvate politseinike suunas visatud molotovi kokteil paneb põlema hoopis feministid. Pealtnägijate sõnul viidi mõned inimesed teise astme põletushaavadega haiglasse.

Toimetas Karol Kallas