Foto: Scanpix

Microsoft teatas, et plaanib edaspidi integreerida Windows 11 operatsioonisüsteemi kunstliku intelligentsi (AI). Eksperdid ja juristid hoiatavad jälgimise ja andmete kogumise eest. 

Microsofti sõnul teeb AI operatsioonisüsteemi kasutajasõbralikumaks ja kiiremaks. Eksperdid hoiatavad võimaliku privaatsuse riive eest, sest AI, mis moodulina kannab nimetust Windows Copilot, analüüsib kogu operatsioonisüsteemi kasutamist ja seda sõltumata kasutaja seatud seadetest, vahendab portaal surveillance.news.

Ettevõtte sõnul aitab Windows Copilot saavutada suuremat produktiivsust ja lihtsustab Microsofti tarkvaraarendajatel süsteemi arendamist. 

Probleem on selles, et Windows Copilot pääseb ligi kasutaja isiklikule infole, mis on arvutisse salvestatud, nagu näiteks salasõnad ja nii salvestatud kui ka nn prügikasti saadetud failid.

Selleks, et AI saaks õppida kasutajat paremini tundma ja tema tegevust produktiivsemaks muuta, peab AI koguma väga palju andmeid arvutikasutaja kohta. Andmetele ligipääsu arhitektuur on üles ehitatud selliselt, et kasutaja ei pruugigi kunagi teada saada või märgata, et tema kohta andmeid kogutakse. Mõned detailid osutavad, et Windows Copilot toimetab alaliselt operatsioonisüsteemi taustal isegi siis, kui operatsioonisüsteem on ise parasjagu deaktiveeritud ja kasutajal puuduvad võimalused moodulit täiesti välja lülitada. See teeb paraku lihtsamaks ka arvutisse kuritegeliku häkkimise ja andmete väärkasutamise.

Eksperdid oletavad, et jälgimine ja andmete masskogumine Microsofti poolt paneb kasutajaid eelistama avatud koodiga Linuxit.

Linux võimaldab täielikult Windowsi asendada ja on samal ajal vaba integreeritud AI-st. Eksperdid kinnitavad , et avatud koodiga projektina ei kogu Linux andmeid ega jälgi kasutajaid.

Toimetas René Allik