Kreeka politseinik eskordib Norra fotograafi Knut Bry'd kohtusse, keda süüdistatakse smugeldamisega seotud spionaažis Foto: Scanpix

Kreeka rannavalve alustas uurimist kahe valitsusvälise organisatsiooni vastu inimeste smugeldamisel Türgist Euroopasse. 

Uurimine on seotud eelmise aasta suvel aset leidnud inimeste smugeldamisega paatidel Kreekasse, üks neist leidis aset Kosi saare piirkonnas. Politsei avastas, et üks organisatsioon omas ühes paadis olnud migrantide nimekirja koos fotode ja e-posti aadressidega, vahendab Breitbart Kreeka väljaandele Ekathimerini viidates. 

Migrandid andsid politseile infot Kameruni päritolu mehe kohta, kes oli osaline sisserände korraldamisel ja kes oli ühtlasi ka paadis kaasas. 40-aastane kamerunlane vahistati ja tuvastati, et ta edastas sisserännet organiseerides paadis olijate nimekirja ühele mittetulundusühingule. 

Kreeka rannavalve tuvastas samuti, et smugeldamise organiseerimisega oli seotud ka Türgi rannavalve ohvitser, kes omalt poolt kindlustas paadi teekonna Türgi vetes ja kasseeris iga paadisolija pealt 1000 eurot. 

Taoliste uurimiste algatamine ei ole esmakordne. 2020. aastal süüdistati nelja Saksa mittetulundusühingut, et nad smugeldasid konspiratsioonireegleid kasutades inimesi Kreekasse, kuulates pealt ka Kreeka raadiokanaleid. Kreeka julgeolekuasutused selgitasid skeemi välja infiltreerides agente mittetulundusühingute ridadesse. Organisatsioonis olid peale sakslaste esindatud ka Norra ja Austria kodanikud. 

Aasta hiljem esitati 24-le mittetulundusühingu Emergency Response Center International liikmele süüdistus rahapesus, spionaažis, riigisaladuste ebaseaduslikus valdamises ja smugeldamises. Süüdistuse alusel organiseerisid nad 2016 – 2018 paatidega migrantide sisserände Lesbose saarele. 

Toimetas René Allik