Facebook blokeeris 30 päevaks Varro Vooglaiu konto. Illustratsioon: Objektiiv

Facebook blokeeris 30 päevaks SAPTK juhatuse esimehe Varro Vooglaiu konto, süüdistades teda vihakõnes. Absurdsel moel karistati Vooglaidu niimoodi selle eest, et ligi aasta aega tagasi jagas ta Eesti Päevalehes avaldatud Andrus Kivirähu artiklist tehtud ekraanipilti ja tsiteeris seda Vooglaidu pilavat lugu.

Vooglaid ütles toimuvat kommenteerides, et ühelt poolt on olukord loomulikult murettekitav, aga teisalt võib selles näha ka positiivset, kuna nüüd võivad inimesed ise veenduda, kui absurdseid vorme Facebookis käima tõmmatud ideoloogiline tagakiusamine ning massiline pealekaebamine võtab.

"Olukord on absoluutselt naeruväärne! Palun näidake mulle, mis kujutab minu postituses vihakõnet? Kas see, et ma tõin esile tsitaadi Andrus Kivirähu artiklist? Või see, et kopeerisin selle tsitaadi juurde ekraanitõmmise Delfist, näitamaks et nagu artikli juures olevalt pildilt kajastub, on Kivirähu labane pilav tekst mõeldud konkreetselt minu isiku mõnitamiseks," laiutas Vooglaid käsi.

"Põhimõtteliselt on siit hästi näha, et vihakõneks peetakse võimalikuks tembeldada ükskõik mida ja et alusetuid karistusi võib saada ka juba ammu tehtud postituste eest. See omakorda tähendab, et asjade nii jätkudes võib näiteks mõne ammuse postituse väljakaebamise ja selle meelevaldselt vihakõneks tembeldamise eest minu ja paljude teiste sarnaste vaadetega inimese konto üldse ära kustutada. Minu puhul ilmselt nii lähebki."

Viimastel nädalatel on Facebook vihakõnena kustutanud kümneid Vooglaiu postitusi, kuigi mitte ükski neist pole sisaldanud ei ebatsensuurseid väljendeid ega kutsunud kedagi üles vägivallale või muule lugupidamatule käitumisele. Nagu allpool välja toodud postitusest nähtub, blokeeris Facebook 24. juulil Vooglaiu konto 24 tunniks, jällegi vana, rohkem kui pool aastat tagasi tehtud postituse eest.

Sain Facebookilt järjekordse noomituse väidetava vihakõne pärast, mistõttu üks mu varasem postitus kustutati. See juba…

Posted by Varro Vooglaid on Kolmapäev, 25. juuli 2018

.
Ka toona kirjutas Vooglaid, et talle jääb täiesti arusaamatuks, mis võiks endast tema postituses vihakõnet kujutada ning et selle kohta pole ka Facebooki anonüümselt süsteemilt võimalik selgitust saada. "Sõnum paistab seega olevat, et postitused on lihtsalt ideoloogiliselt mittesoovitavad," järeldas ta.

Nüüd on sageli ideoloogilise diktatuuri ilmingutele tähelepanu juhtiva ja neid kritiseeriva Vooglaiu Facebooki konto ligi kuuks ajaks blokeeritud, mis tähendab, et tal ei ole võimalik ühtegi seisukohta väljendada. Alternatiivsete sotsiaalmeedia platvormide kasutusele võtmisesse suhtub ta aga skeptiliselt, ent samas nendib, et pikemas perspektiivis ei ole ilmselt muud võimalust.

"Tõsiasi on see, et Facebook on saavutanud praktiliselt monopoolse positsiooni – sa võid ju kasutada mõnda alternatiivset platvormi, aga kui suurem osa inimesi neid platvorme ei kasuta, siis pole sel erilist mõtet. Facebooki monopoolset positsiooni silmas pidades on alternatiivsete konkurentsivõimeliste platvormide ülesehitamine ka äärmiselt keeruline. Siiski saab iga päevaga selgemaks, et konservatiivid ise peaks püüdma püsti panna sellise sotsiaalmeedia platvormi, mis oleks igas aspektis Facebookist parem ning mis lähtuks mitte miljardite kokkuajamise ja samaaegselt ideoloogilise diktatuuri edendamise eesmärgist, vaid soovist tagada kodanikele võimalus vabalt infot vahetada ja oma arvamusi väljendada," selgitas ta.