NASDAQi logo. Foto: Scanpix

Ameerika Ühendriikide Väärtpaberite ja Börsitehingute Komision (SEC) kiitis heaks ühe maailma suurima börsi NASDAQi tegevust reguleerivad uued reeglid.

Edaspidi peavad ettevõtted, mille aktsiatega kaubeldakse elektroonilisel NASDAQ börsil, pidama juhtkonna seas vähemalt kahte inimest, kes on kas rassiliselt või seksieelistuste poolest "mitmekesised".  Ettevõtted, mis seda ei tee, peavad sellist lähenemist põhjendama. Reeglitemuudatus puudutab 4182 ettevõtet, millest paljud on oma valdkonnas maailma suurimad, vahendab BBC.

Uute juhiste järele peab ettevõttes vähemalt üks direktor ennast identifitseerima naisena ja vähemalt üks, kes kuulub mõne rassivähemuse hulka või kelle seksieelistused on muud kui heteroseksuaalsed. Börs otsustas reegled kohendada tänu kaebustele, milles kurdeti, et Ameerika Ühendriikide ärimaailmas valitseb mitmekesisuse puue.  

Eelmisel aastal NASDAQi poolt läbi viidud uuringust selgub, et 75 protsenti noteeritud ettevõtetest ei vasta uutele nõudmistele. 

Lisaks peavad ettevõtted edaspidi koos majandustegevuse aruandlusega teavitama avalikkust kui mitmekesised need on.

NASDAQ asutati 1971. aastal ja on tänaseks maailma suuruselt kolmas börs, mis on spetsialiseerunud tehnoloogiasektori aktsiatega kauplemisele. Viidatud börsil on noteeritud Apple, Google ja Microsoft. Börsil noteeritud ettevõtted asuvad 39 maailma riigis.

USA demokraatidele otsus meeldib, samas vabariiklased on pettunud. Vabariiklaste senaator Pat Toomey arvab: "Ma olen pettunud, et [SECi] president [Gary] Gensler on rahaturgude regulaatorist tegemas progressistlikku ühiskonna mmoondamise (social engineering) laborit."

NASDAQi omanduses on muuhulgas Helsingi, Riia ja Tallinna börsid. 

Toimetas Karol Kallas