Seekordses saates "Neljas Võim" keskenduvad Objektiivi toimetajad Martin Vaher ja Jaanus Vogelberg EPLis hiljuti avaldatud loo "Kuidas ehitatakse uusi SAPTK-e ja Objektiive: juhtimine Prantsusmaalt, raha Poolast" valmimise tagamaadele. Artikli taga on rahvusvahelised võrgustikud, kelle tegevusel on tugevalt propagandistlik iseloom.

Artikli mitmeid autoreid ühendab Ühendkuningriigi välisministeeriumi poolt püsti pandud võrgustik Open Intelligence Partnership, mille ametlikuks missiooniks on võitlus Venemaa desinformatsiooniga ning kus kõrgel kohal töötab endine president Ilvese nõunik Urve Eslas. 2019. aasta mais kirjutas Sky News, et Briti valitsus eraldas programmi arendamiseks kokku 10 miljonit naela ehk 11 miljonit eurot.

Sky Newsi artiklis kirjutatakse, et programmi eesmärgiks pole mitte üksnes Venemaa desinfoga tegelemine, vaid ka "teatud elemendid" ELi riikides, keda kahtlustatakse immigratsiooni, soo ning suveräänsuse teemade poliitilistel eesmärkidel ärakasutamises ja desinformatsiooni levitamises.

Samuti kuuluvad EPLiga koostöös sündinud loo mitmed autorid uuriva ajakirjanduse võrgustikku OCCRP, mis peaks põhitegevusena keskenduma organiseeritud kuritegevusele ja korruptsioonile. Saates jõuti seisukohale, et sääraste võrgustike tööd saab teatud juhtudel pidada puhtaks propagandaks, millel on ajakirjandusega klassikalises mõttes väga vähe ühist.

Head vaatamist!