"Tehtud!" Spiiker Eiki Nestor (SDE) pärast ühiskonda lõhestanud kooseluseaduse vastuvõtmist Riigikogu hoone ees, 9. oktoober 2014. Foto: Sander Ilvest, Postimees/Scanpix

Riigikogu esimees Eiki Nestor (SDE) andis teada, et presidendina ei kuulutaks ta välja kooseluseaduse kehtetuks tunnistamise seadust, sest inimõigused on põhiseadusega kaitstud ja inimestele antud õiguste tühistamine on põhiseaduse vastane.

Sotsiaaldemokraatliku erakonna üldkogul peetud kõnes tutvustas erakonna presidendikandidaat Eiki Nestor oma seisukohti nii sise- kui ka välispoliitika teemadel. Nestor ütles muuhulgas, et Eesti president peab välja kuulutama ka need seadused, mis talle endale ei pruugi meeldida, kuid tal on õigus jätta seadus välja kuulutamata siis, kui see on põhiseadusega vastuolus.

“Siinkohal pean vajalikuks ühemõtteliselt välja öelda oma seisukoha kooseluseaduse asjus. [—] Ma olen kindel, et inimõiguste vallas loodu on põhiseaduse poolt kaitstud ja inimestele antud õiguste tühistamine on põhiseaduse vastane. Seega oleks selles riigikogu koosseisus ringelnud kooseluseaduse tühistamine põhiseaduse vastane. Punkt,” kõneles Eiki Nestor laupäeval sotsiaaldemokraatliku erakonna üldkogul.

Tänavu on EKRE ja mitmed Keskerakonna riigikogu fraktsiooni liikmed esitanud juba kahel korral kooseluseaduse kehtetuks tunnistamise seaduse eelnõu, kuid seda ei ole seni õnnestunud vastu võtta.

“Mu arvates toetavad seda seisukohta ka meie riigikohtu mitmed lahendid ja ilma mingi kahtluseta langetaks samasuguse otsuse Euroopa Inimõiguste Kohus. Seadus ise [s.t kooseluseadus] aga rahustab ka ühiskonda ja asjatuid hirme, mis teadmatusest tingitud,” jätkas Nestor.

Presidendiks pürgiva Nestori visioonikõne keskseks teemaks oli taas kord nn avatud ja suletud maailmanägemuse vaheline võitlus ning progressi vääramatus.

“Küll aga ei meeldi see uus avatud maailm suletud ühiskondade ja uskumuste võimumeestele. Nende võim põhineb Suure Juhi otsustel ja Suure Vaenlase kujul. Sest see Juht peab ju Vaenlase eest oma rahvast kaitsma. Ja valikuid ei tohi ühel alla surutud rahval olla,” kõneles Nestor.

“Suureks Juhiks või uususundiks sobib ka igasuguste traditsiooniliste väärtuste kaitse. Avatud ja suletud maailmade vahel käibki täna võitlus. Kui me ei taha seda nimetada külmaks sõjaks, siis igal juhul on juba saabunud külm rahu. Ja meie küsimus on, kummal pool me oleme? Kas oleme avatuse, vabaduse, iga inimest austava sallivuse ja multikultuursuse poolt või soovime tagasi riiki, kus kodanikud kardavad oma parlamenti, valitsust, politseid ja sõjaväge. Kus inimese igapäevane mure ei ole mitte see, kuidas elada, vaid see, kuidas ellu jääda. Ma keeldun sinna tagasi minemast.”

Veel naeruvääristas Nestor oma kõnes inimesi, kes püüavad seista rahvaalgatuse õiguse taastamise eest Eesti ühiskonnas. Nestori sõnul on “usk, et kõik probleemid lahendaks suurem rahvahääletuste arv”, pealiskaudsuse ja kärbeste pähe ajamise tüüpnäide.