Nicholas Sandmann (vasakul) ja Nathan Phillips, 18.01.2019. Foto: Scanpix

Ameerika Ühendriikide Kentucky osariigi Covingtoni linna Katoliku Keskkooli õpilane Nicholas Sandmann, kes sattus peale 2019. aasta märtsis Washington DCs toimunud Elu Marssi pahemaktivisti rünnaku ohvriks ja keda selle eest pea terve maailma korporatiivses meedias laimati, saavutas suure meediamaja NBC-Universaliga kohtuvälise kokkuleppe, mis läks viimasele tõenäoliselt maksma märkimisväärse summa.    

Sandmann teatas kokkuleppe saavutamisest reedel, 17. detsembril. "Käesolevaga annan ma teada, et NBC ja mina oleme jõudnud kokkuleppele," kirjutas noormees sotsaalvõrgus Twitter, lisades, et kokkuleppe üksikasjad on konfidentsiaalsed, vahendab Fox News.

Pahemaktivistist indiaanlase Nathan Phillipsi ja Sandmanni vastasseisu, mida filmisid mitmed inimesed, tõlgendasid paljud meediaväljaanded ja demokraatidest poliitikud noormehe rassismi ning valge ülemvõimlusena.   

Kuna noormees ei osanud tema nina all trummi taguva inidiaanalse peale muud teha kui naeratada, siis tõlgendati seda pahatahtliku meedia poolt rassistliku irvitamisena. 

Seevastu pidas samas kõrval oma kampaaniaüritust eriti rassistlik mustade religioosne rühmitus "Black Israelites" (Mustad Iisraellased), kes sõimasid koolipoisse väljenditega "intsesti lapsed", "fanaatikud", "rassistid" jne.

Sandmann kaebas kohtusse mitu suurt telekanalit. NBC-Universali ja MSNBC soovis ta hagis saada laimu eest 275 miljonit dollarit kahjutasu.

Telekanal CNN ja päevaleht Washington Post sõlmisid temaga kokkuleppe 2020. aastal, mille eest makstud kahjutasud pole tänaseni teada. Ekspertide hinnangul peaks ühe kokkulepe summaks olema vähemalt seitsmekohaline summa.

2020. aastal teatas Sandmanni advokaat, et kaebused kavatsetakse esitada kohtule veel vähemalt 13 meediaväljaande vastu.

"Kentucky poisi ilmeroimadest" on Objektiivis pikemalt kirjutatud Veiko Vihuri arvamusloos ja 20. veebruaril 2019 ilmunud uudisloos.

Toimetas Karol Kallas