Naira Foto: Scanpix

Nigeeria keskpank kehtestas äsja piiri summadele, mida inimestel on lubatud ilma trahvideta oma pangakontodelt sularahana pangaautomaatidest välja võtta. 

Keskpanga samm on osa programmist, millega üritatakse inimesi suunata kasutama eNaira nimelist keskpanga digivaluutat, vahendab Retail Banker International

Keskpanga poolt kehtestatud limiitide kohaselt ei tohi nigeerlased võtta pangakontodelt kupüüridena enam kui 20 000 Nairat (umbes €50) päevas, mis on oluliselt vähem kui varem lubatud 150 000 Naira suurune limiit. Ka nädalas lubatud valuuta väljavõtu piirmäär on oluliselt langetatud varasemalt 500 000 Nairalt 100 000 Nairani. 

Kuigi suuremate summade väljavõtmine ei ole seadusega keelatud, kohaldub päeva ja nädala limiidi ületamisel vastavalt 5% ja 10% suurune "töötlustasu". 

Tegemist on meetmega, mis on üks paljudest lüketest, mille abil Nigeeria keskpank üritab survestada rahvastikku loobuma sularahast, et seada sisse digitaalvaluutapõhine monetaarkord. 

Bloombergi uudisteagentuuri andmetel on Nigeeria majandus riigi keskpanga ponnistustest hoolimata valdavalt informaalne ning pangasüsteemi on hõlmatud vaid 15% kogu riigi majandust jooksutavast rahamassist. Bloombergi raporti kohaselt ei ole 40 miljonil nigeerlasel isegi pangakontot. 

Lisaks pangaautomaatidest võetavate sularahasummade trahvimisele on Nigeeria keskpank otsustanud ringlusest eemaldada väiksema nominaalväärtusega kupüürid ning asendada need suurematega, et muuta sularahas arveldamine elanikkonnale võimalikult ebamugavaks. 

Toimetas Adrian Bachmann