Kui Donald Trump oma eilsel kampaaniakoosolekul ameeriklasi iseseisvust taaskehtestama kutsus, pakkus talle oma toetust britid Euroopa Liidust lahkumise teele aidanud Nigel Farage.

Farage liitus laval vabariiklaste presidendikandidaadiga ning rõhutas sarnasusi brittide Brexiti-kampaania ja Trumpi võitluse vahel valitseva kliki vastu.

Mitmete meediakanalite andmetel ei avaldanud Suurbritannia Iseseisvuspartei (UKIP) ametist lahkuv liider küll Trumpile kui kandidaadile otseselt toetust, kuid välistas kategoorilisel hääletamise Hillary Clintoni poolt – kui ta oleks USA kodanik.

"Seda ma ütlen: kui ma oleksin Ameerika kodanik, ei hääletaks ma Hillary Clintoni poolt, kui te mulle maksaksite. Ma ei hääletaks Hillary Clintoni poolt, kui tema mulle maksaks," vahendab CNN.

Oma kergelt iroonilises artiklis nendib CNN, et poliitilised vaatlejad on tõmmanud ridamisi paralleele Trumpi kampaania ja Brexiti-liikumise vahele.

Ka Trump, kes Brittide lahkumist ette nägi, on leidnud liikumised sarnased olevat. "Varsti hakatakse mind Mr Brexitiks kutsuma," ütles ta hiljuti Twitteris.

"Ma toetasin väga nende [brittide] õigust võtta tulevik oma kontrolli alla, nagu ka meie seda 8. novembril teha kavatseme," sõnas Trump eile õhtul. "Nad hääletasid selle poolt, et haarata taas kontroll sisserände üle, oma majanduse üle, oma valitsuse üle."

Viidates statistikale, mille järgi Trump populaarsuselt Clintonist maha jääb, julgustas Briti poliitik pooldajaid mitte meelt heitma – ka Suurbritannias osutasid küsitlused "väljujate" kaotusele. "Aga tegelikult nad eksisid," ütles Farage.

BBC teatel rõhutas Farage, et vabariiklased peavad "endale saapad jalga ajama" ja Trumpi toetuseks jõuliselt välja astuma.