NO99 teatri lavastajad Tiit Ojasoo ja Ene-Liis Semper. Foto: Scanpix

Eesti Vabariigi 100. aastapäeva etenduse lavastaja, NO99 juht Ene-Liis Semper rõhutas Postimehele intervjuud andes, et nii tema kui kogu teater pingutavad maksimaalselt, et 24. veebruari õhtu oleks kõigile eriline ja ilus. Samas leiab Semper kriitiliselt, et viimasel ajal on toimunud ootamatu pööre: piltlikult öeldes on eestlaste ninad umbes – kollast tatti täis – ning puudub võime asjade vahel vahet teha.

Semperi sõnul on ta riigiteatriga mööda Euroopat ringi sõites selgitanud, et Eesti on erakordselt tolerantne ja edumeelne koht, kus kultuuripoliitika soosib kunstnikke, kes võivad tagakiusamist kartmata peegeldada ühiskondlikke tendentse.

"Praegu on aga toimunud väga ootamatu pööre. Eestlastel on alati olnud hea intuitsioon… Aga nüüd vaatan, et eestlaste head ninad on kõik täiesti umbes. Kollast tatti täis, kui piltlikult öelda. Puudub igasugune võime asjade vahel vahet teha. See on hirmutav," rääkis Ene-Liis Semper Postimehele.

President Kersti Kaljulaidi otsus pakkuda just teatrile NO99 Eesti Vabariigi 100. aastapäeva etenduse lavastamine tekitas avalikkuses hämmingut ja nördimust seoses lavastaja Tiit Ojasoo vägivaldse käitumisega naiskolleegi suhtes 2016. aastal.

Semper leiab, et Ojasoo kõrvalejäämine lavastamisest oleks silmakirjalik, sest nad alustasid sellega tööga juba tükk aega tagasi.

Loe lähemalt Postimehest.

Vabariigi juubelipeo kunstilise programmi loob tuharaid ja dildot eksponeeriv "teenekas" teater