Foto: Piqsels

Norra Trondheimi linna matusebüroodes on lahkunute arv kasvanud maani, kus mõned neist on rajanud garaaži ajutise külmkambri. 

Trondheimi suurima tavanditeenuste ettevõtte Svanholm & Vigdal Gravferdi omanike sõnul pole nad oma tegevusaja jooksul mitte kunagi nii palju lahkunuid näinud, vahendab Dagbladet Trondheim

"Tegemist on märkimisväärse surmade arvu kasvuga ja meie ettevõtte nelja põlvkonna jooksul pole midagi sellist varem juhtunud," rääkis tavandibüroo omanik ning direktor Lars Svanholm ajakirjanikele.

Surmajuhtumite arv on Svanholmi sõnul kasvanud 2022. aastal 28 protsenti ja nende jaoks tähendab see suuremat töömahtu, milleks tuli neil ettevõtte autode garaaž muuta ajutiseks külmkambriks ja paljud omaksed peavad lahkunute matuseid ootama mitu nädalat.

Tavandisteenuste osutaja sõnul võivad tulevased kuud, kui haiguste hooaeg päriselt kohale jõuab, veelgi koledamaks osutuda.

Norra statistikaameti sõnul on võrreldes 2021. aastaga tänavu riigis elust lahkunud 16 protsenti enam inimesi. 

Statitsikaameti vanemnõuniku Anders Sønstebø sõnul on liigsuremuse põhjuseks osalt, et "vananemislaine hakkab [eluea kasvule] järele jõudma", kuid nii suurt surmade arvu ei ole nad osanud ennustada.

Tavanditeenuste osutajate sõnul on surmade kasv eriti ilmne suuremates linnades ja mõnes omavalitsuses sureb inimesi 30 protsendi võrra enam.

Norra statistikaameti lehekülg näitab surmade kohta:

  • 2019 – 40 517 
  • 2020 – 41 201
  • 2021 – 41 903
  • 2022 – 42 174 surma

2022. aasta esialgsetes andmetes pole käesoleva aasta viimast kahte nädalat, kuid kui arvestada, et viimasel ajal on Norras nädalas lahkunud keskmiselt 900 inimest, siis võib tänavune surmade arv jõuda 44 tuhande inimeseni.

Norras kehtisid 2020. aasta märtsist kuni käesoleva aasta alguseni ranged Covidi piirangud.

Norra inimesi hakati Covidi vastu süstima 2020. aasta detsembris. 

Toimetas Karol Kallas