Uusaastaöö Kölnis, 1. jaanuar 2016. Foto: Patrik Stollarz, AFP/Scanpix

Uusaastaööl ründas "ennekuulmatul ja brutaalsel" moel Kölni kesklinna joobes migrantide jõuk, mis koosnes tuhatkonnast araabia või põhja-aafrika päritolu 15–35-aastasest noorest mehest. Tunnistajate sõnul käitusid võõramaa mehepojad ohjeldamatult: kümneid naisi rünnati seksuaalselt. Sarnased rünnakud leidsid aset ka Hamburgis.

Kölnis on politseile laekunud umbes 60 (hilisematel andmetel rohkem kui sada) kaebust, milles naised kurdavad, et neid ahistati uusaastaööl kesklinnas – ohvreid käperdati, ähvardati ja solvati, samuti varastati mobiile ja rahakotte. On teatatud ka ühest vägistamisest. Kuritegusid toime pannud mehed olid tunnistajate sõnul joobes ja ohjeldamatud. Käsi aeti püksi koguni ühele naispolitseinikule.

Sündmused algasid sellega, et Kölni pearaudteejaama ja katedraali lähistele kogunes sadu migrante, kes hakkasid uut aastat vastu võtma tulnud inimeste sekka ilutulestikuvahendeid loopima. Tegu võis olla katsega segadust tekitada, sest samal ajal tormasid migrandid rahva hulka ning hakkasid naisi seksuaalselt ründama ning inimestelt asju varastama.

Ühe teate kohaselt olid politseil kõik jõud Kölni raudteejaamas kohal, ent nad ei märganud sel ajal seksuaalset ahistamist ega vargusi, vaid said neist alles hiljem teada. Politsei viis korra tagamiseks siiski läbi suure operatsiooni, millest võttis osa rohkem kui 200 korrakaitsjat, kuid pimeduse ja suure rahvahulga tõttu see erilist tulemust ei andnud. Kinni peeti viis inimest.

Kölni kohalikud lehed tsiteerivad naisi, keda ahistati: "Mulle pandi käsi kleidi alla ja katsuti tagumikku"; "Järsku tundsin kätt oma tagumikul, seejärel rinnal, ja lõpuks käperdati mind igalt poolt."

Üks kannatanu viibis Kölni raudteejaamas koos oma kaaslasega. See ei takistanud meestel naist kleidi alt katsumast. Naine ei julge enam üksi sealkandis liikuda ning ta küsib: "Kas see on uus Köln? Kas see on uus Saksamaa?"

Kölni politseijuhi Wolfgang Albersi sõnul sooritas kuritegusid grupp inimesi, kes olid välimuse põhjal pärit Põhja-Aafrikast või araabia riikidest.

Kui kuritegude mastaapsus alles mitu päeva hiljem avalikuks sai, tõi see sotsiaalmeedias kaasa pahameeletormi ning politseid ja meediat hakati süüdistama juhtumi mahavaikimises. Näiteks üks sakslane kommenteeris Facebookis juhtunut järgmiselt: "Kõik teavad (kuritegude) toimepanijate kultuurilist ja geograafilist tausta. Tunnen end võõrana omal maal." Teine kohalik nentis aga Twitteris: "Avalik ringhääling ei kajasta olukorda Kölnis."

Kuid nüüd on selgunud, et sarnased sündmused leidsid uusaastaööl aset ka Hamburgis, kus on seni registreeritud kümme kaebust. Kordus sarnane muster: ohvrid piirati meestest koosnevate rühmade poolt sisse, naised püüdsid põgeneda ja varju leida ning avastasid seejärel, et nende rahakotid, dokumendid, sularaha ja nutitelefonid olid varastatud.

Väljaanne Der Spiegel on kõigele vaatamata seisukohal, et naisi ahistas vaid väike grupp inimesi, kelle põhjal on vale teha üldistavaid järeldusi sisserännanute ja moslemite kohta.