London Evening Standardi esileht pärast Brexiti "pommi" pildiga löödud peaministrist David Cameronist abikaasaga rahva ette ilmumas. Nagu nüüd selgub, on tõeline võitlus väljumise nimel alles alanud. Foto: Leon Neal, AFP/Scanpix

Ühendkuningriigi Euroopa Liidust lahkumise tingimused tahetakse anda Euroopa Liidu Kohtu otsustada.

Tegemist on järgmise hoobiga Briti rahva valiku pihta pärast eilset kõrge kohtu otsust, et peaministril puudub artikli 50 käivitamiseks meelevald ning otsustama peab parlament.

Nüüd aga kinnitavad õiguseksperdid, et Euroopa kohtunikud peaksid ilmselt omakorda otsustama, kas artiklit 50 võib pärast selle käivitamist tagasi võtta või mitte, kirjutab Daily Express.

Kui nad peaksid otsustama, et käivitamise saab tagasi võtta, lisaks see hagu nende lõkkesse, kes soovivad hääletust eurofiilidest pakatavas parlamendis või suisa uut referendumit.

Kriitikud on soovitanud lahendada selle “segaduse” niiviisi, et peaminister jätaks artikli 50 sootuks vahele ning saavutaks õigusliku lahenduse, millega täielikult tühistataks Euroopa Liidu seaduste mõju riigis.

Nagu selgitavad tippadvokaadid, on euroliidust lahkumise õiguslik mehhanism ehk artikkel 50 tõeline juriidiline miiniväli, kuna on sõnastatud segaselt ehk mitte üheselt mõistetavalt.

Lissaboni leppe sügavustesse maetud artikkel on skeptikute sõnutsi niivõrd segane ja auklik seetõttu, et upsakad Brüsseli bürokraadid ei arvestanud variandiga, et keegi iial klubist välja võiks kippuda.